Ważne rzeczy do zrobienia przed podróżą (z listą kontrolną do pobrania)

 

Bycie nieco bardziej zorganizowanym i sprawdzenie różnych rzeczy przed podróżą może zapewnić Ci dobry początek podróży. Oto kilka z najważniejszych rzeczy, które powinieneś zrobić przed podróżą. Na końcu znajdziesz również listę kontrolną do pobrania i wydrukowania.

1. Sprawdź godziny lotów i terminal

Dzień przed podróżą sprawdź godziny lotów, a także terminal, z którego będziesz lecieć. Sprawdź to ponownie w dniu podróży, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś opóźnienia, odwołania lub zmiany. Często można to zrobić na stronie internetowej lotniska lub linii lotniczej.

2. Posiadanie właściwego paszportu

To może wydawać się oczywiste, aby sprawdzić, czy masz swój paszport i że jest to poprawne, ale kiedyś poszedł na wycieczkę grupową i jeden z moich przyjaciół miał swój stary wygasły paszport. Potem zdał sobie sprawę na lotnisku, że paszport, który miał brakowało rogu (co jest to, co robią w Wielkiej Brytanii). Więc musiał zapłacić, aby zmienić swój lot i wrócić do domu i dostać nowy paszport, który był w tym samym losowaniu. Tak więc przed podróżą zawsze sprawdzić paszport jest prawidłowe i ważne dla podróży.

3. Sprawdź wymagania wizowe/wjazdowe

Sprawdzenie wymagań wizowych/wjazdowych w miejscu docelowym jest czymś, co powinieneś sprawdzić z dużym wyprzedzeniem, ale nie zaszkodzi sprawdzić dwa razy.

Kiedyś popełniłem ten błąd podczas podróży do Kanady z Wielkiej Brytanii, gdzie kanadyjska kontrola graniczna wprowadziła niedawno nowy wymóg posiadania eTA (advance authorisation). Po dotarciu na lotnisko Gatwick musiałam zalogować się na stronie internetowej eTA i uzyskać to zezwolenie przed podróżą. Na szczęście można to było zrobić przez Internet i było to szybkie, miałem też dużo czasu przed lotem, a pracownicy lotniska byli pomocni. Było to jednak dla mnie doświadczenie i stres, którego można było uniknąć.

Jeśli jesteś obywatelem Wielkiej Brytanii, odwiedź stronę gov.uk/foreign-travel-advice, aby sprawdzić wymagania dotyczące wjazdu do kraju docelowego.

WSKAZÓWKA Aby dowiedzieć się, jakiej wizy potrzebujesz i o jaką chcesz się ubiegać, skorzystaj z serwisu takiego jak iVisa.com. Obowiązują opłaty za rozpatrzenie wniosku.

4. Posiadanie ubezpieczenia i innych ważnych dokumentów

Posiadanie ważnego ubezpieczenia podróżnego jest ważne nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale czasami kontrola graniczna może poprosić o dowód jego posiadania. Na szczęście w wielu miejscach bardzo łatwo jest kupić ubezpieczenie online, a czasami nawet linie lotnicze oferują je przy rezerwacji.

Oprócz ubezpieczenia powinieneś również zadbać o to, by mieć przy sobie wszelkie inne ważne dokumenty, takie jak potwierdzenie zakwaterowania, plan podróży itp (w zależności od tego, czego wymaga miejsce docelowe).

5. Sprawdź dwukrotnie limit bagażu

Nadmiernych opłat za bagaż można zawsze uniknąć, będąc przygotowanym i sprawdzając swój limit z wyprzedzeniem. Aby to zrobić, upewnij się, że sprawdziłeś swój limit, który często znajduje się na rezerwacji, a czasami jest wydrukowany na bilecie. Jeśli potrzebujesz dodatkowego bagażu, kup go przed przyjazdem na lotnisko, ponieważ często może być tańszy.

6. Spakowałeś najpotrzebniejsze rzeczy

Upewnij się, że spakowałeś wszystkie niezbędne rzeczy, których możesz potrzebować przed podróżą. Będą to przedmioty, które niełatwo będzie znaleźć po przybyciu do miejsca docelowego. Ja sklasyfikowałbym niezbędne przedmioty jako adaptery podróżne, szczoteczkę i pastę do zębów, może prostownicę do włosów, bieliznę itp. Oczywiście, lista niezbędnych przedmiotów będzie się różnić w zależności od osoby, więc warto mieć osobną listę dla tego.

7. Masz przy sobie ważne lekarstwa

Podróżowanie i uświadomienie sobie, że zapomniałeś ważnych leków może być niezwykle stresujące, a jeśli nie masz czasu, aby wrócić do domu i je zdobyć, możesz nawet być zmuszony do odwołania lub zmiany terminu lotu.

8. Wszystko jest naładowane

Przed podróżą sprawdź, czy wszystkie niezbędne urządzenia elektroniczne, takie jak telefon, są naładowane lub czy masz powerbank/ładowarkę przenośną. Przyjazd do miejsca docelowego i rozładowana bateria w telefonie może być totalnym bólem. Możesz mieć swój hotel lub inne szczegóły na nim, lub potrzebujesz swojego telefonu z innych ważnych powodów.

9. Rozrywka w samolocie, pociągu lub autobusie

Na koniec upewnij się, że masz wszystkie rozrywki potrzebne do samolotu, pociągu lub autobusu, takie jak słuchawki, pobrana muzyka lub filmy, zaktualizowany Kindle itp. Robiąc to, może się okazać, że czas będzie leciał podczas podróży.

10. Lista kontrolna

Oto lista kontrolna, którą możesz pobrać i wydrukować na czas podróży. Jak również główne elementy znajdziesz miejsce, aby dodać kilka dodatkowych. Część "UWAGI/ SZCZEGÓŁY" pozwala na dodanie dodatkowych informacji, takich jak czas lotu, terminal, limit bagażu itp.

 

Autor