7 wskazówek na pierwszą przygodę z plecakiem

 

Zdecydowałeś, że jesteś gotowy na przygodę. Pragniesz odkrywać obce lądy i tworzyć wspomnienia na całe życie. Wybierasz się na backpacking.

Backpacking stał się bardzo popularnym sposobem podróżowania, szczególnie dla młodych ludzi z ograniczonym budżetem. Zamiast rezerwować wakacje w kurorcie all-inclusive, backpackersi podróżują przez dłuższy okres czasu, odwiedzając wiele miejsc i nosząc cały swój bagaż na plecach. Jest to niesamowity sposób podróżowania, który oferuje dużo wolności i pozwala na poznanie różnych kultur z bliska.

Niezależnie od tego, czy robisz Banana Pancake Trail w Azji Południowo-Wschodniej, planujesz epicką podróż po Europie, czy chcesz odkryć Amerykę Południową, pierwsza przygoda z plecakiem może być dość zniechęcająca. Ale kiedy już to zrobisz, możesz być uzależniony na całe życie. Aby to wszystko ułatwić, podzielę się z tobą moimi radami i lekcjami, których nauczyłem się podczas moich licznych podróży z plecakiem.

1. Pakuj się lekko

Nie mogę przecenić, jak ważne jest to. Nie potrzebujesz tych wszystkich rzeczy, które myślisz o przywiezieniu. Będziesz nosić swój bagaż na plecach i ciągnąć go w autobusach i pociągach. Więc nie chcesz, aby był zbyt ciężki. Zaufaj mi, nie ma nic przyjemnego w ciągnięciu ogromnego plecaka pod palącym słońcem.

Złota zasada pakowania się na wycieczkę z plecakiem jest następująca: rozłóż wszystko, co uważasz, że będzie potrzebne, a następnie spakuj tylko połowę tego. Lepiej wziąć za mało, niż za dużo. Zwłaszcza jeśli wybierasz się w ciepłe miejsca, cały Twój bagaż powinien zmieścić się w podręcznej torbie. Podróżowałem przez 6 miesięcy z 40L plecakiem i 20L plecakiem dziennym, więc jest to całkowicie możliwe.

Sztuką jest sprytne pakowanie. Spakuj ubrania, które są uniwersalne i łatwe do mieszania i dopasowywania, dzięki temu nie utkniesz bez opcji. Zastanów się, które rzeczy są Ci absolutnie niezbędne, a które możesz kupić po przyjeździe. W końcu jedyne rzeczy, bez których nie możesz się obejść to paszport, telefon i portfel, wszystko inne można kupić. I zaufaj mi, będziesz chciał zrobić trochę zakupów po drodze.

2. Zainwestuj w odpowiednie gadżety podróżne

Istnieją tony gadżetów podróżniczych na rynku, ale nie wszystkie są warte pieniędzy. Nie kupuj wszystkiego, co wygląda i brzmi fajnie, bo to tylko skończy się zajmowaniem cennego miejsca w plecaku. Oto kilka, które uznałem za przydatne:

  • Ręcznik podróżny z mikrofibry - są małe i szybko schną.
  • Power bank - bo nie chcesz przecież, żeby Twój telefon padł w środku pustkowia.
  • Uniwersalny adapter - taki, który pasuje do wszystkich różnych gniazdek, jakie napotkasz.
  • Kostki do pakowania - pomogą Ci zmieścić więcej do plecaka i utrzymać go w porządku.
  • Maska na oczy, zatyczki do uszu i poduszka na kark - dzięki nim będziesz mógł spać praktycznie wszędzie, nawet w najmniej wygodnym nocnym autobusie czy najbardziej zatłoczonym hostelu.
  • Mała kłódka - aby zabezpieczyć swoje cenne rzeczy.
  • Butelka filtrująca wodę - dzięki której będziesz mógł bezpiecznie pić wodę z kranu gdziekolwiek będziesz.
  • Mały scyzoryk - najlepiej z wieloma zintegrowanymi narzędziami, takimi jak korkociąg, nożyczki czy pilnik do paznokci. Przydaje się za każdym razem.
  • Pokrowiec na plecak - aby chronić go przed deszczem i brudem w transporcie.
  • Rolka taśmy klejącej - zepsuta torba/obuwie/moskitiera? Nie ma rzeczy, której nie da się naprawić.

Oczywiście, jest wiele innych rzeczy, które możesz kupić, które mogą się przydać. Ale moja zasada jest taka, że jeśli nie używam ich regularnie, to nie biorę ich na następną wyprawę. Nie ma potrzeby wozić ze sobą rzeczy, których w końcu użyjesz tylko raz.

3. Zatrzymaj się w hostelach

Wiem, że hostele niekoniecznie brzmią jak idealne miejsce na pobyt. Dzielenie pokoju z 20 spoconymi nieznajomymi? Nie, dziękuję!

Ale naprawdę nie ma lepszego rodzaju zakwaterowania dla backpackersów. Hostele są nie tylko najbardziej przystępną cenowo opcją, ale są też naprawdę zabawne. Schroniska są głównymi miejscami spotkań backpackersów, więc na pewno poznasz kilku przyjaciół lub znajdziesz towarzyszy podróży. Często organizują imprezy i przyjęcia, mogą pomóc w rezerwacji wycieczek i transportu. Jeśli naprawdę nie możesz znieść myśli o spaniu w akademiku, lub jeśli podróżujesz z partnerem, większość hosteli oferuje prywatne pokoje. W ten sposób możesz doświadczyć społecznego aspektu pobytu w hostelu, nie rezygnując z prywatności i komfortu.

Wybierając hostel, zawsze sprawdzaj oceny, aby zobaczyć, jak innym podróżnikom podobało się dane miejsce. Zwróć uwagę na czerwone flagi, takie jak "brudny", "głośny" lub "nieprzyjazny/niepomocny personel". Schroniska imprezowe są naprawdę zabawne, ale ogólnie nie są najlepsze, jeśli chcesz dostać swoje 8 godzin w nocy. Zawsze wolę zatrzymać się w hostelach z towarzyskiej atmosferze i laid-back vibe. Jakość i cena hosteli różni się znacznie w różnych krajach i kontynentach, a drogie nie zawsze jest lepsze. Jednym z moich ulubionych hosteli było miejsce w Laosie, które kosztowało mnie 2 USD za noc i zawierało śniadanie i basen. Tam naprawdę są jakieś perełki.

 

4. Zrób rozeznanie

Gdziekolwiek zdecydujesz się wyruszyć na swoją pierwszą wyprawę z plecakiem, zawsze zrób małe rozeznanie. Nawet jeśli są to tylko podstawowe rzeczy, takie jak najlepszy czas na podróż, jaka waluta jest używana i czy potrzebujesz wizy. Zaufaj mi, nie chcesz dotrzeć do wymarzonego miejsca tylko po to, aby dowiedzieć się, że musisz ubiegać się o wizę z wyprzedzeniem. Albo przyjechać w środku pory monsunowej, nie mając na sobie nic poza kostiumem kąpielowym.

Upewnij się, że wiesz, czego możesz się spodziewać, jeśli chodzi o kulturę i zwyczaje. W końcu jesteś gościem, więc musisz okazać szacunek. Pamiętaj, że wszystko może być zupełnie inne niż to, do czego jesteś przyzwyczajony. I to jest wspaniałe! Jedną z najlepszych rzeczy w podróżowaniu jest zobaczenie świata przez zupełnie nowy pryzmat. Poczytaj wcześniej, żebyś nie odstawał od reszty.

Nie zakładaj też, że wszyscy mówią po angielsku. W zależności od miejsca, do którego się wybierasz, możesz być w stanie porozumieć się bez problemu. Ale w Ameryce Południowej, na przykład, będziesz miał trudny czas, jeśli nie mówisz po hiszpańsku. Zawsze warto nauczyć się przynajmniej kilku słów w lokalnym języku, takich jak "dzień dobry" i "dziękuję". Jest to uprzejmy gest, który zawsze zostanie doceniony.

5. Ale nie planuj zbyt wiele

Piękno podróżowania z plecakiem polega na tym, że masz swobodę robienia dokładnie tego, co chcesz. Nosisz swój bagaż na plecach, więc jesteś wolny, aby przejść w dowolnym miejscu.

Podróże z plecakiem są zazwyczaj nieco dłuższe niż zwykłe wakacje, trwające od kilku tygodni do roku. W zależności od tego, jak długa jest Twoja podróż, oznacza to, że masz dużo czasu, aby zrobić i zobaczyć wszystko, co chcesz. Nie ma potrzeby układania wszystkiego wcześniej.

Oczywiście, dobrze jest mieć pomysł na kilka miejsc lub krajów, które chciałbyś odwiedzić, ale nie rezerwuj wszystkiego od razu. Zamiast tego postaraj się, aby Twój plan podróży był tak otwarty, jak to tylko możliwe. Nigdy nie wiesz, jakie możliwości mogą się pojawić i nie będziesz wiedział, jak to jest, dopóki nie dotrzesz na miejsce. Być może miasto, o którym myślałeś, że będzie wspaniałe, nie spełnia Twoich oczekiwań. Nagle zapragniesz gór zamiast plaż. Albo spotykasz kilka osób, które planują wycieczkę gdzieś, gdzie nawet nie brałeś pod uwagę. Najlepszymi częściami podróży są zawsze te, których nie planowałeś. Bądź więc elastyczny w swoim planie podróży i idź z prądem - tak kończą się najfajniejsze przygody.

REKLAMA KONTYNUUJ CZYTANIE PONIŻEJ

6. Zejdź z utartych szlaków

Jasne, wiele miejsc jest popularnych i znanych z jakiegoś powodu. Ale jest też wiele ukrytych klejnotów. Więc, nie bój się zejść z utartych szlaków.

Nie ma przyjemności w przemieszczaniu się za tłumami turystów od jednej atrakcji do drugiej. Więc tam, gdzie wszyscy idą w prawo, skręć w lewo. Przespaceruj się po mniej uczęszczanych dzielnicach i zajrzyj do nie tak znanych muzeów i innych zabytków. Są one zazwyczaj o wiele spokojniejsze, tańsze i nie będziesz miał takich samych zdjęć na Instagramie jak wszyscy inni.

Zamiast polegać wyłącznie na przewodnikach, spróbuj uzyskać rekomendacje od miejscowych i innych podróżników. Ta rzecz, o której czytałeś, może nie być tego warta. A może jest jakieś alternatywne miejsce, o którym wie niewiele osób. Z mojego doświadczenia wynika, że pracownicy hostelu i kierowcy tuk-tuków są świetnymi źródłami informacji. A ponieważ posłuchałeś mojej rady i nie zarezerwowałeś wycieczek z wyprzedzeniem, będziesz mógł odpowiednio zmienić swoje plany.

Postaraj się również zatrudnić miejscowych ludzi. Posiadanie zagranicznego przewodnika, który prowadzi Cię z miejsca na miejsce z szybkimi przystankami na zdjęcia to poważna strata czasu i pieniędzy. Zamów lokalnego przewodnika, który Cię oprowadzi, porozmawiaj z nim o jego kraju, kulturze i życiu. Dowiesz się o wiele więcej, a Twoje pieniądze trafią do ludzi, którzy na nie zasługują.

To samo odnosi się do transportu publicznego. Bądź żądny przygód i wybierz lokalny transport publiczny zamiast wymyślnego autobusu turystycznego. Jasne, prawdopodobnie zajmie to dwa razy więcej czasu, ale będzie dwa razy tańsze i tysiąc razy bardziej zabawne. Rozmawiaj z mieszkańcami, wyglądaj przez okno i chłoń unikalne doświadczenie kulturowe. Nigdy nie zapomnę czasu, kiedy starsza pani w autobusie w Kambodży poczęstowała mnie kęsem swojego smażonego bat...

7. Miej plan awaryjny

Chociaż podczas podróży z plecakiem na pewno będziesz się świetnie bawić, jest mało prawdopodobne, że cała podróż będzie gładko płynąć. Możesz przegapić pociąg, wziąć zły autobus lub zarezerwować gówniany hostel. Być może zostaniesz okradziony lub zgubisz swój paszport. Na szczęście prawie każdy problem da się naprawić. I z mojego doświadczenia wynika, że wszystko zawsze się udaje.

Ale dobrze jest mieć plan awaryjny na wszelki wypadek. Pozostań w kontakcie z rodziną lub przyjaciółmi w domu i upewnij się, że wiedzą, gdzie jesteś na świecie. Być może nawet skontaktuj się z rządem lub lokalnymi ambasadami. Zrób kopie cyfrowe i papierowe wszystkich oficjalnych dokumentów, biletów i rezerwacji. I nigdy, przenigdy nie trzymaj wszystkiego w jednym miejscu. Zawsze trzymaj kopię paszportu, trochę gotówki i drugą kartę kredytową w osobnym miejscu w torbie. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś Cię okradnie, będziesz miał pieniądze.

Przed wyjazdem sprawdź, czy potrzebujesz szczepień (i je wykonaj), a także wykup ubezpieczenie podróżne. Poważnie, ubezpieczenie podróżne jest tego warte, ponieważ nie tylko zwraca pieniądze, ale może również pomóc Ci zorganizować się, jeśli coś pójdzie nie tak.

Ale przede wszystkim: zrelaksuj się i ciesz się. Prawdopodobnie nie uda ci się wszystko dobrze podczas pierwszej podróży, ale zawsze możesz zarezerwować drugą. I trzecią...

 

 

 

Autor