Klucz do rur dla hydraulika - jaki będzie najlepszy?

Klucze do rur to podstawowe narzędzie dla hydraulików. Jest to szerokie określenie, ponieważ zadania każdego hydraulika wymagają innego zestawu narzędzi. Przyjrzymy się teraz, jaki klucz do rur jest najlepszy dla hydraulika i jakie klucze hydrauliczne są niezbędne w skrzynce narzędziowej hydraulika.

Hydrauliczny klucz do rur - na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?

Narzędzia hydrauliczne, choć są niezbędne w pracy hydraulików, to coś więcej niż tylko klucze do rur. Dzięki nim praca staje się łatwiejsza i bardziej komfortowa. Co nie bez znaczenia, dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy można przyspieszyć tempo pracy.

W dalszej części artykułu omówimy inne narzędzia hydrauliczne. Teraz skupimy się na narzędziach, które profesjonalne firmy muszą mieć na swoim wyposażeniu podczas prac w obszarze wodno-sanitarnym. Choć majsterkowicze, którzy samodzielnie wykonują prace hydrauliczne, nie potrzebują wszystkich tych narzędzi, warto mieć przynajmniej podstawowe klucze, a najlepiej wyposażyć się w klucz uniwersalny do rur.

Hydraulicy mogą używać aż dwunastu różnych rodzajów narzędzi. Większość z tych narzędzi to regulowane klucze do rur, które mają regulowane szczęki, które można kontrolować za pomocą pokrętła, uchwytu lub śruby. Ważne jest również zwrócenie uwagi na materiał wykonania (najlepiej hartowany), który zapewnia wysoką jakość i odpowiedni moment obrotowy. Płynne i trwałe połączenie można uzyskać tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniego klucza z rowkami lub ząbkami.

Jaki typ klucza do rur wybrać?

Hydraulicy mogą przebierać w kluczach, aby w pewnych warunkach wykonać solidne połączenia, o czym już wspominaliśmy. Dostępnych jest wiele rodzajów kluczy: żabka, szwedzki i stillson.

  • Klucz do rur typu żaba - Jest to uniwersalny, standardowy i niedrogi klucz hydrauliczny, który może być używany do standardowych prac w tym regionie. Stalowe szczęki połączone są specjalną śrubą, która pełni również rolę elementu regulującego rozstaw. Klucz ten działa na zasadzie funkcjonowania dźwigni dwustronnej.
  • Szwedzki klucz do rur - ramiona szwedzkiego klucza do rur są ułożone równolegle, dzięki czemu działa on na zasadzie dźwigni prostej. Nakrętka na jednym ramieniu reguluje odstęp między lekko zakrzywionymi szczękami. Klucz szwedzki dla hydraulików powinien mieć rowkowane lub ząbkowane szczęki.
  • Klucz do rur typu "s", znany jest również jako szczupak. Nazwa nawiązuje do sposobu organizacji szczęk klucza w formie litery "s". Polecany jest do rur o małej średnicy.
  • Samozaciskowy klucz do rur - świetny do ciasnych przestrzeni i trudno dostępnych miejsc. Polecany również do obsługi zaworów. Może być obsługiwany jedną ręką dzięki amortyzującej sprężynie. W szczękach znajduje się skala i nakrętka do regulacji.
  • Sześciokątny klucz do rur: Narzędzie z końcówką w kształcie sześciokąta, które wzmacnia chwyt poprzez dociskanie rury w wielu miejscach. Nie jest to duży klucz do rur. Szczęki klucza sześciokątnego mają mały otwór. Dzięki temu nadaje się do obsługi rur i nakrętek o bardzo małych średnicach.
  • Klucz do rur typu pe - Narzędzie, które jest używane ze złączkami ciśnieniowymi wykonanymi z polipropylenu do łączenia rur.
  • Łańcuchowy klucz do rur - Klucz ze specjalnym łańcuchem mierzącym do 40 cm długości, używany do odkręcania i mocowania zablokowanych rur. Uchwyt łańcucha jest bardzo stabilny.
  • Klucz do rur taśmowy - w miejscu łańcucha znajduje się nylonowa taśma, która jest zabezpieczona warstwą poliuretanową. Służy do pracy z polerowanymi rurami, które są łatwo zarysowane i uszkodzone przez inne narzędzia.
  • Klucz do rur dźwigowy - jeden uchwyt, szczęki sterowane za pomocą pokrętła. Narzędzie to jest idealne do usuwania zardzewiałych, zapieczonych lub zablokowanych rur.
  • Klucz do rur hakowy - narzędzie, w którym jedna szczęka jest wydłużona, zakrzywiona i sprawia, że wygląda jak hak. Do naprawy uszkodzonych rur zalecany jest klucz hakowy.

Klucze do rur

Co jeszcze jest potrzebne? Inne narzędzia potrzebne w pracy hydraulika

  • Klucze do rur to niewątpliwie najbardziej podstawowe narzędzie używane przez hydraulików. Kompleksowa konserwacja hydrauliki wymaga dodatkowych narzędzi. Hydraulik powinien posiadać inne narzędzia niż klucze do rur. Do takich narzędzi należą obcinacz i gratownik do rur, a także szczypce do pomp wodnych, sprężyna hydrauliczna czy imadło do rur.
  • Obcinak do rur - Narzędzie służące do cięcia różnego rodzaju rur (w tym miedzianych i mosiężnych, aluminiowych, cienkościennych). Solidny obcinak powinien być wykonany ze stopu aluminium i mieć antypoślizgową powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się obcinak obrotowy o małym kącie obrotu. Można nim również wymienić rolki lub ostrze obrotowe.
  • Gratownik do rur służy do wyrównywania krawędzi rur i eliminowania zadziorów. Dobry gratownik będzie miał ostrze wykonane ze specjalnej stali narzędziowej, która została zatopiona i zahartowana w kąpielach olejowych.
  • Imadło do rur - Niezbędne narzędzie do pracy z rurami. Przenośny statyw to najlepszy sposób na zamontowanie imadła dla hydraulików. Kute szczęki wykonane ze stali węglowej są odporne na korozję, a ich obudowa wykonana jest ze specjalnego stopu.
  • Szczypce do pomp wodnych - najlepsze szczypce to takie, które można obsługiwać jedną ręką. Dzięki temu można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Najlepsze szczypce mają mocną i ergonomiczną rękojeść i są wykonane z hartowanej stali. Szczęki powinny być ząbkowane, dzięki czemu narzędzie można regulować w wielu pozycjach (np. w 10).
  • Sprężyna hydrauliczna - Obowiązkowe narzędzie mechaniczne do usuwania zatorów w rurach kanalizacyjnych. Sprężyna ma na jednym końcu ostrą końcówkę, a na drugim korbę do kręcenia.

Klucze do rur można określić jako bardzo różne. Profesjonalny hydraulik powinien posiadać wszystkie rodzaje kluczy hydraulicznych, choć majsterkowicz nie musi ich mieć. Dzięki temu naprawa i wykonanie instalacji hydraulicznych jest szybsze i wygodniejsze.

Autor