Rzeczy, które należy rozważyć przed przeprowadzką do innego kraju

 

Przeprowadzka i życie w różnych krajach jest zupełnie innym doświadczeniem w porównaniu do odwiedzania miejsca docelowego, i ma zarówno wzloty, jak i upadki. Do tej pory mieszkałam w trzech różnych krajach (w momencie pisania tego tekstu). Są to Anglia, Kanada i Austria. W tym poście opowiem Ci o moich przemyśleniach i rzeczach, które powinieneś rozważyć, w tym o dobrych i złych stronach przeprowadzki i życia w różnych krajach, w oparciu o moje doświadczenie.

Co należy rozważyć przed przeprowadzką za granicę

Praca i pieniądze

Jak będziesz się utrzymywać, kiedy przeprowadzisz się za granicę? Czy będziesz miał pracę, czy masz wystarczająco dużo oszczędności lub pasywnego dochodu, aby utrzymać siebie i ewentualnie swoją rodzinę? Myślenie o swoich dochodach powinno być jednym z najważniejszych aspektów do rozważenia przed przeprowadzką.

Kiedy przeprowadziłam się do Toronto, miałam ofertę pracy jeszcze przed przyjazdem, co ułatwiło mi zadanie. Praca nie wypaliła, więc skończyło się na tym, że zostawiłam ją i zaczęłam pracować jako freelancer. Na szczęście była dostępna praca, która pasowała do mojego zestawu umiejętności. Następną międzynarodową przeprowadzką był Wiedeń, gdzie pracowałem na pół etatu w szkole, w której pracowała moja dziewczyna. To znów ułatwiło mi przeprowadzkę. Posiadanie pracy lub potwierdzonej pracy podczas przeprowadzki do nowego kraju zmniejszy część presji finansowej.

Oprócz pracy w firmie, możesz spróbować freelancingu online. Prace takie jak programowanie, projektowanie graficzne, pisanie i różne inne prace są zawsze poszukiwane. Rozważ czytanie: Jobs That Help You Travel And See More Of The World, aby poznać kilka pomysłów na pracę, którą możesz wykonywać, jeśli przeprowadzisz się za granicę.

Wizy

Przeprowadzając się za granicę zawsze upewnij się, że możesz to zrobić legalnie i czy potrzebujesz wizy pobytowej, pozwolenia na pracę lub czegoś innego, co pozwoli Ci zostać. W niektórych krajach istnieją programy, w ramach których możesz mieszkać i pracować w danym kraju przez 1-2 lata, aby poznać ten kraj. Czasami dotyczy to jednak tylko młodszych osób.

Oto przykład dla Kanady: International Experience Canada
Tutaj jest przykład dla Australii: Wiza Working Holiday - Australia

Język

Jaki język ma kraj, do którego się przeprowadzasz? Czy mogą oni również mówić w Twoim języku?

Podczas przeprowadzki może się okazać, że potrafisz wykonać podstawowe czynności, ale jeśli dostajesz pocztę, taką jak rachunki, a także musisz iść do urzędów państwowych w celu załatwienia formalności, czasami może to być trochę trudne. Przed przeprowadzką do innego kraju spróbuj znaleźć przewodniki online, które wyjaśniają wszystkie prawne/rejestracyjne rzeczy, które trzeba będzie zrobić po przyjeździe. Być może trzeba będzie również podpisać umowy, które mogą być długie i nie chcesz podpisywać rzeczy, których nie możesz przeczytać i zrozumieć. Istnieją usługi tłumaczeniowe dostępne i jeden serwis, który używam dużo jest translate.google.com, który jest dobry, ale prawdopodobnie nie jest doskonały. Można również rozważyć wynajęcie kogoś do pomocy w tłumaczeniach, ale to może być trochę drogie.

Jeśli chodzi o moje doświadczenie w Austrii, ja i moja dziewczyna odkryliśmy, że wiele biur rządowych nie zawsze mówi dobrze po angielsku, a dokumenty prawne są w języku niemieckim. Na szczęście mieliśmy pomoc ze strony pracowników szkoły, kiedy się przeprowadzaliśmy, w przeciwnym razie byłoby to o wiele bardziej skomplikowane.

Przyjaciele i rodzina

Przeprowadzka za granicę może być trudna, jeśli zostawiasz za sobą wszystkich swoich przyjaciół i rodzinę. Możesz tęsknić za domem i czuć się samotny. Poznanie nowych przyjaciół w nowym miejscu może zająć trochę czasu, w zależności od tego, jaką pracę dostaniesz i czy zaangażujesz się w społeczność ekspatów lub wydarzenia społeczne.

Ja zawsze tęsknię za moimi przyjaciółmi i rodziną, a mieszkanie w Austrii nie utrudnia mi powrotu i odwiedzenia ich. Jednak mieszkając dalej, np. w Azji, obu Amerykach lub Australii, byłoby to trudniejsze.

Dodatek urlopowy/roczny urlop

Jakiego rodzaju dodatek urlopowy otrzymasz pracując w innym kraju?

Ja, kiedy mieszkałam w Europie, miałam dużo rocznego urlopu, ale kiedy mieszkałam w Kanadzie, dostałam tylko 10 dni, co nie wystarczyło, żeby zobaczyć się z przyjaciółmi i rodziną w domu, a także żeby móc podróżować. To było zresztą po części powodem, dla którego nie mogłam długo utrzymać się w tej pracy.

 

Możliwości podróżowania

Kiedy mieszkasz w innym kraju, może to potencjalnie zapewnić więcej lub mniej możliwości podróżowania. Na przykład, jeśli przeprowadzisz się do Europy, to niezwykle łatwo jest podróżować i zobaczyć inne miejsca w Europie. W Toronto było to o wiele trudniejsze, ponieważ było tam mniej przystępnych opcji.

Lokalizacja i koszty dojazdu do domu

Kolejną rzeczą do rozważenia przed przeprowadzką za granicę jest to, jak łatwo i niedrogo jest dostać się do domu. Im dalej, tym drożej, a w rezultacie może być ci trudniej odwiedzać kraj ojczysty tak często, zwłaszcza jeśli masz niskie dochody lub niski roczny urlop/wakacje.

Rozważ skorzystanie z witryny takiej jak www.google.at/flights, aby wyszukać godziny lotów i zorientować się w kosztach.

Zasady religijne i kulturowe

Przed przeprowadzką warto poznać niektóre praktyki religijne obowiązujące w kraju, do którego się wybierasz. Na przykład w niektórych społeczeństwach, jeśli jesteś niezamężna, ale mieszkasz z partnerem, może to powodować problemy, a jeśli angażujesz się w praktyki homoseksualne, może to być nielegalne. Jeśli wiesz, że jakiś aspekt Twojego stylu życia może być nie do zaakceptowania, zawsze sprawdź oficjalne źródła przed planowaną przeprowadzką za granicę.

Koszty przeprowadzki

Przeprowadzka za granicę może być bardzo kosztowna, zwłaszcza jeśli planujesz przewieźć za granicę swój dobytek. Najłatwiejszym sposobem na przeprowadzkę za granicę jest znalezienie pracy, która Cię zasponsoruje. Niektóre firmy, takie jak szkoły międzynarodowe, płacą nawet za przeloty i transport niektórych rzeczy za granicę. Jednak nie dotyczy to wszystkich.

Depozyty i opłaty agencyjne

Kolejnym dużym kosztem przy przeprowadzce za granicę jest konieczność wpłacenia kaucji za zakwaterowanie. Czasami może to być bardzo kosztowne. Dla mnie przeprowadzka do Toronto była dość łatwa, ponieważ nie miałam opłaty agencyjnej i musieliśmy tylko zapłacić czynsz za pierwszy i ostatni miesiąc przy wprowadzaniu się. Podczas gdy w Austrii większość miejsc pobiera ogromną opłatę za pośrednictwo, jak również duży depozyt. To może dodać tysiące do początkowych kosztów przeprowadzki.

Meble i bagaże

W niektórych miejscach, takich jak Wielka Brytania, można przenieść się do mieszkań, które są w pełni umeblowane, takie jak łóżko, stoły, pralka itp, ale w wielu innych miejscach na całym świecie można wynająć puste mieszkanie i trzeba przynieść wszystko samemu. Jeśli przeprowadzasz się do pustego mieszkania w innym kraju, możesz rozważyć transport mebli lub ich zakup.

W wielu miastach istnieją strony internetowe, na których można kupić używane meble, takie jak gumtree.com w Wielkiej Brytanii, Craigslist.ca w Kanadzie i willhaben.at w Austrii.

Wysyłka dużych ilości przedmiotów

Do wysyłki za granicę, użyliśmy upakweship.com podczas przeprowadzki z Kanady do Austrii i byliśmy zadowoleni z usługi. To nadal nie jest tanie, ale to była jedna z bardziej przystępnych opcji i zapewnili dobrą obsługę klienta. Inną rzeczą, którą należy zauważyć, jest to, że często mogą być ukryte koszty podczas wysyłki za granicę, że tylko dowiedzieć się o, gdy idziesz odebrać swoje przedmioty. Tak było w przypadku naszej przeprowadzki z Wielkiej Brytanii do Kanady. Korzystaliśmy wtedy z usług firmy shipit.co.uk, której nie

polecamy! REKLAMA KONTYNUUJ CZYTANIE PONIŻEJ

Do wysyłki walizek

Inną usługą, z której możesz skorzystać jest mybaggage.com, która może wysłać Twój bagaż, taki jak walizki na cały świat. Byłoby to pomocne, jeśli robisz kilka lat daleko i chcesz wziąć niektóre z twoich przedmiotów, ale nie wszystkie

z nich. Jest to usługa, którą można śledzić i możesz otrzymywać SMS-y i e-maile powiadamiające Cię, kiedy Twoje przedmioty są zbierane i powinny zostać dostarczone. Meble via pexels.com | CC0 LicensePersonal

Possessions

Oprócz wysyłki mebli należy również pomyśleć o tym, co trzeba wysłać, jeśli chodzi o rzeczy osobiste. Na przykład, ile ubrań musisz zabrać ze sobą? Czy możesz zmieścić wszystko, czego potrzebujesz w kilku walizkach, czy też będziesz musiał wysłać niektóre rzeczy? Dla mnie, kiedy się przeprowadzałem, zostawiłem część mojego dobytku u rodziców i zabrałem ze sobą tylko niezbędne rzeczy, takie jak ubrania, komputer, kilka książek o podróżach i różne inne rzeczy.

Przedmioty elektryczne

Coś, o czym wiele osób zapomina, to czy ich urządzenia elektryczne będą w porządku w innym kraju. Niektóre urządzenia o dużej mocy, takie jak suszarki do włosów, mogą grać i umrzeć po pewnym czasie (jak moja dziewczyna się dowiedziała). To, czy musisz się martwić, czy nie, zależy od tego, z jakiego kraju pochodzisz i do jakiego kraju się przeprowadzasz. Na przykład w USA napięcie wynosi często 100 - 127 V, podczas gdy w wielu miejscach w Europie jest to 220 - 240 V. Oznacza to, że jeśli podłączysz urządzenie niskonapięciowe do gniazdka wysokonapięciowego, może ono ulec zniszczeniu.

W wielu urządzeniach elektrycznych, takich jak laptopy, ładowarki itp., można sprawdzić na wtyczce lub adapterze zasilania, jakie napięcie może wytrzymać urządzenie.

Wejście

wtyczkiOprócz mocy urządzenia należy również pomyśleć o gniazdkach, ponieważ na całym świecie jest wiele różnych typów gniazd

ek.

Używam Skross World Travel Adapter

dla większości moich podróży, a także kiedy ponownie odwiedziłem Kanadę i Wielką Brytanię, i znalazłem wtyczkę wielki. Przyjmuje ona sygnały z niemal każdej wtyczki na świecie i łączy się z niemal każdym gniazdkiem.

Aby uzyskać więcej informacji na temat zasilania i gniazdek na całym świecie, dobrym źródłem informacji jest www.worldstandards.eu.

Szybkość i niezawodność Internetu

Jeśli dobre połączenie z Internetem jest dla Ciebie ważne, to przed podróżą powinieneś sprawdzić szybkość i niezawodność połączenia. Na przykład, dobre połączenie internetowe będzie ważne dla tych, którzy pracują online, oglądają telewizję online, taką jak Netflix, a także dla tych, którzy muszą rozmawiać przez Skype z przyjaciółmi, rodziną lub kontaktami biznesowymi.

REKLAMA KONTYNUUJ CZYTANIE PONIŻEJ

Załatwianie kont bankowych

Załatwianie rachunków bankowych w nowych krajach może być długim procesem i cierpieniem. Zwłaszcza jeśli personel nie mówi w twoim języku, a cała papierkowa robota jest dla ciebie obca. Mi podczas przeprowadzki do Austrii na szczęście udało się znaleźć personel, który mówił wystarczająco po angielsku, aby nam pomóc. Musieliśmy jednak najpierw zarejestrować miejsce zamieszkania w rządzie, zanim mogliśmy je otrzymać, więc sprawdź w Internecie, jakie kroki są wymagane, gdy przeprowadzasz się do nowego kraju.

Może się również okazać, że trzeba będzie przelać pieniądze między krajem ojczystym a nowym kontem bankowym. Polecam TransferWise, aby to zrobić. Aby dowiedzieć się dlaczego, sprawdź mój post: 7 Reasons Why You Should Use TransferWise for International Transfers

Żywność, kuchnia i artykuły spożywcze

Niektóre miejsca na całym świecie nie są tak dobre do kupowania artykułów spożywczych, co może utrudnić gotowanie w domu. Dla mnie Anglia i Toronto były najłatwiejsze, ponieważ sklepy spożywcze były ogromne i można było w nich kupić wiele rzeczy. Z drugiej strony, w Wiedniu było mi nieco trudniej, ponieważ wiele sklepów spożywczych jest dużo mniejszych i ma mniejszy wybór. Słyszałam, że w niektórych miejscach, takich jak Hong Kong, ludzie jedzą więcej na mieście niż gotują. Może to być spowodowane małymi sklepami spożywczymi i mniejszymi kuchniami.

Sklep spożywczy w Kanadzie

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten post Ci pomoże i da Ci rzeczy do przemyślenia przed przeprowadzką do innego kraju. Jedną z najważniejszych rzeczy, które będziesz musiał zrobić przed przeprowadzką jest research online i sprawdzenie oficjalnych źródeł informacji.

Autor