Przydatne akcesoria w podróży - powerbank

Powerbank to przenośny powerbank, który pozwala naładować smartfon lub tablet w podróży. Jest to niemalże niezbędnik dla użytkowników urządzeń mobilnych. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku.

Ile razy zdarzyło Ci się, że bateria Twojego telefonu padła właśnie wtedy, gdy potrzebowałeś jej do wykonania ważnego połączenia? Dobry powerbank to must-have w dobie smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Można go używać w podróży służbowej, na wycieczce, na kempingu, a nawet na co dzień.

Powerbank - jak działa?

Powerbank, znany również jako bank energii, to przenośne gniazdko elektryczne, które składa się z akumulatora, kontrolera elektronicznego do ładowania oraz jednego do dwóch portów USB. Automatyczne ładowanie rozpoczyna się po podłączeniu do niego smartfona lub tabletu. Większość powerbanków jest tej samej wielkości co latarka kieszonkowa. Inne są mniejsze i bardziej podobne do smartfonów.

Pojemność

Przy wyborze powerbanku najważniejszym parametrem jest jego pojemność w miliamperogodzinach (mAh). Pojemność najmniejszych powerbanków wynosi od 2000 do 2600 mAh. Największe powerbanki mają pojemność 10 razy większą. Niestety, tej pojemności nie można brać dosłownie. To, że nasz powerbank ma pojemność 6600 mAh, a nasz telefon 2200, nie oznacza, że naładujemy go dokładnie 3 razy. Urządzenia te są narażone na straty energii. Pojemność powerbanku należy rozpatrywać w zależności od przeznaczenia. Dla smartfonów najlepsze są powerbanki o pojemności od 4000 do 5000 mAh. Lepsze są tablety z większą pojemnością baterii (co najmniej 10000 mAh). Zwiększy to ich wagę i wymiary. Powerbank o pojemności 2500 mAh waży około 120 g, natomiast model z ogniwami o pojemności 16 000 mAh waży trzy razy więcej. Sprawdź powerbank na hamamobile.pl

Porty i ładowanie

Bateria z wyjściem 1A pozwoli naładować telefon, nawigację czy odtwarzacz MP3. Wyjście 2A przyda się do tabletów i innych urządzeń mobilnych. 5V przy 1A to standard w większości przypadków. Urządzenia z wyższej półki mają zwykle dwa porty USB, jeden o szybszej możliwości ładowania. Jest to najbardziej uniwersalna opcja i warto ją rozważyć, jeśli planujemy zasilić więcej niż jeden tablet lub smartfon.

Etui

Ponieważ powerbank jest przenośny i może być używany poza domem, powinien mieć trwałą, solidną obudowę. Wszystkie elementy konstrukcyjne muszą być dobrze spasowane, a materiał użyty do produkcji musi być odporny na drobne uszkodzenia mechaniczne. Większość powerbanków dostępnych obecnie na rynku wykonana jest z plastiku, rzadziej z aluminium. Niektóre powerbanki są również pokryte gumą. Zmniejsza to ryzyko upadku i sprawia, że wygodniej trzyma się je w dłoni. Istnieją modele, które są odporne na wodę, kurz, uderzenia i upadki.

Dodatki

Warto sprawdzić przed zakupem, czy powerbank, którego szukamy, ma bezpiecznik zapobiegający zwarciom i przeciążeniom, wskaźnik naładowania (diody LED/wyświetlacz LCD) i jest objęty gwarancją. W niektórych urządzeniach mogą być dostępne inne funkcje, takie jak latarka. Nie są to cechy istotne, które zadecydują o zakupie urządzenia.

Ładowanie telefonu powerbankiem

Jak zarządzać powerbankiem?

Zaleca się, aby powerbank był całkowicie rozładowany, a następnie ładowany co najmniej raz w miesiącu, aby utrzymać go w dobrym stanie. Czasami bateria może się szybko zużywać, jeśli jest stale ładowana bez całkowitego rozładowania. Nie zaleca się również stosowania bardzo krótkich cykli ładowania ani wystawiania urządzenia na działanie skrajnie wysokich lub niskich temperatur. Powerbank powinien być utrzymywany w stanie naładowania co najmniej 50%, gdy nie jest używany. Należy go również przechowywać w suchym miejscu i z dala od metalowych przedmiotów. Powerbank można ładować podłączając go do komputera lub ładowarki sieciowej z wejściem USB.

Powerbank - ile kosztuje?

Pojemność powerbanku, a w drugiej kolejności jego jakość decydują o cenie. Ceny mogą się wahać od 10 do kilkuset złotych. Wysokiej jakości sprzęt o akceptowalnych parametrach możesz kupić już od 100 zł. Unikaj produktów niewiadomego pochodzenia. Tani sprzęt, choć ma duże możliwości, powinien wzbudzić podejrzenia. Za produkty znanych, dużych firm nie trzeba płacić zbyt wiele. Powerbanki najlepiej jeśli celujesz w średnią półkę, a najlepiej w polskich dostawców.

Ważne jest, aby przed zakupem dodatkowego źródła zasilania odpowiedzieć sobie na pytanie "Do jakich urządzeń będzie ono używane?". Będzie to miało istotny wpływ na rodzaj złącz i terminali, które zastosujesz. Kluczowym parametrem będzie tutaj zdolność powerbanku do pełnienia swojej funkcji w 100%. Ta wiedza pomoże nam podjąć właściwą decyzję.

Autor