Zrównoważone podróżowanie: Wskazówki jak podróżować i mieć lepszy wpływ na środowisko

 

Uwielbiamy podróżować. Ale brzydka prawda jest taka, że przemysł turystyczny przyczynił się do powstania pewnych niezrównoważonych nawyków. Od miast opanowanych przez masową turystykę po poważne problemy środowiskowe, nasza żądza wędrówek ma poważne konsekwencje. Zanieczyszczenie powietrza i wody, wysiedlenia lokalnych społeczności, niesprawiedliwy podział bogactwa i gentryfikacja. W naszych próbach zobaczenia świata, czasami wyrządzamy więcej szkody niż pożytku.

Dlatego, jeśli chcemy nadal podróżować i odkrywać Ziemię, musimy zacząć lepiej o nią dbać. Ale zrównoważone podróżowanie to coś więcej niż tylko redukcja śladu węglowego; to także wspieranie lokalnych społeczności. Podróżowanie w sposób, który zmniejsza nasz wpływ na środowisko, jak również na społeczeństwo. Podróżowanie w sposób, który przynosi korzyści lokalnej kulturze i gospodarce, a nie szkodzi jej. Podróżowanie z szacunkiem zarówno dla ludzi, jak i dla planety.

Praktykując zrównoważoną turystykę, możemy mieć pozytywny wpływ na świat. A bycie bardziej zrównoważonym podróżnikiem nie jest trudne. To kwestia bycia świadomym i dokonywania właściwych wyborów.


Mądrze wybierz miejsce docelowe

Jednym z pierwszych kroków przy planowaniu jakiejkolwiek podróży jest wybór miejsca docelowego. Być może o tym nie pomyślałeś, ale to właśnie tutaj możesz zacząć dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów.

Ciesz się pobytem na wakacjach

W podróżowaniu nie zawsze chodzi o odległość; chodzi o otwarcie się na nowe doświadczenia. Nie musisz wyjeżdżać daleko, aby wyjść poza swoją strefę komfortu. Prawdopodobnie w pobliżu domu jest wiele nowych i ekscytujących rzeczy do zrobienia. Zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy i lecieć przez pół świata, można również dobrze się bawić, podróżując lokalnie.

Możesz zameldować się w hotelu w swoim rodzinnym mieście i zrobić sobie mały staycation, zaplanować weekendową wycieczkę do pobliskiego miasta, wybrać się na wycieczkę objazdową lub pojechać na kemping gdzieś w swoim stanie lub kraju. Mamy taką obsesję na punkcie zwiedzania świata, podczas gdy w pobliżu jest prawdopodobnie wiele pięknych miejsc, których nie odwiedziłeś.

Unikaj miejsc masowej turystyki

Jeśli nie chcesz przyczynić się do negatywnego wpływu nadmiernego ruchu turystycznego, najlepiej będzie, jeśli unikniesz słynnych miejsc z "bucket-list". Wiele miejsc jest popularnych z jakiegoś powodu, ale cierpi z powodu masowej turystyki.

Więc zamiast planować wycieczkę do najbardziej znanych miejsc, dlaczego nie wybrać czegoś poza utartymi szlakami. Unikaj miast takich jak Amsterdam, Wenecja czy Barcelona lub turystycznych hotspotów jak Dubrownik, Phuket czy Bali.

Jest wiele pięknych miejsc na ziemi, więc skup się na ukrytych klejnotach, a nie na wielkich hitach. Będziesz w stanie cieszyć się wakacjami bez ogromnych tłumów, uzyskać bardziej autentyczne doświadczenie kulturowe i mieć o wiele bardziej oryginalną wycieczkę. Dodatkowo pomożesz tym mniejszym społecznościom, zapewniając im dochód z Twojej wizyty. Czy chcesz robić to, co wszyscy?

Oddaj się powolnej turystyce

Możesz również podróżować wolniej i poświęcić czas na zwiedzanie jednego kraju lub regionu? Często mają one o wiele więcej do zaoferowania niż tylko jedną stolicę.

Wykorzystaj tę okazję, aby zanurzyć się w lokalnej kulturze i odkrywać wiejskie krajobrazy. Będziesz w stanie naprawdę się zrelaksować i jechać w spokojnym tempie, zamiast ciągle przemieszczać się z miejsca na miejsce, pędzić przez wielkie atrakcje turystyczne i spędzać większość podróży w tranzycie. A czyż nie o to właśnie chodzi w wakacjach?

Jeśli masz czas, to świetnym wyborem jest zaplanowanie długiej podróży, podczas której będziesz podróżować lądem, zamiast latać tam i z powrotem. Zamiast więc odbywać kilka krótkich podróży międzykontynentalnych w roku, zaplanuj jedną dużą.


Wybierz bardziej zrównoważoną formę transportu

Kiedy już wybierzesz miejsce docelowe, będziesz potrzebował sposobu, aby się tam dostać. Do tej pory wszyscy jesteśmy świadomi negatywnego wpływu latania na środowisko. Jest wygodny i niedrogi, ale zbiera ogromne żniwo na naszej planecie. Lotnictwo jest odpowiedzialne za 2% wszystkich emisji CO2 na świecie. Może nie brzmi to zbyt wiele, ale jeden transatlantycki lot w obie strony z Londynu do Nowego Jorku emituje około 986 kg CO2 na pasażera. To więcej niż mógłbyś zrównoważyć jedząc wegańsko lub nie jeżdżąc samochodem przez rok. W rzeczywistości to więcej, niż przeciętny obywatel Ghany emituje w ciągu jednego roku!

W przeliczeniu na kilometr i pasażera, loty emitują 102-133 gramy, pociągi około 41 gramów Co2, a autokary tylko 27 gramów CO2. Start i lądowanie powodują największą emisję CO2, więc loty długodystansowe są relatywnie "czystsze" niż loty krótkie. Tzn. loty krótkodystansowe często wykonują więcej lotów w tym samym okresie. Tak więc, matematyka jest jasna: unikaj latania i wybierz bardziej przyjazną dla środowiska formę transportu, jeśli możesz.

Więcej na temat emisji pochodzących z różnych rodzajów transportu można przeczytać w artykule BBC.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla?

Niektóre linie lotnicze, pociągi i autobusy również podjęły inicjatywy ekologiczne, pozwalając Ci zapłacić trochę więcej, aby zrównoważyć emisję dwutlenku węgla podczas podróży. Chociaż wydaje się to być pozytywną zmianą, niekoniecznie jest to tak dobre, jak się wydaje.

Niestety, firmy te często nie są przejrzyste co do tego, w jaki sposób kompensują te emisje, a to może być tylko niewiele więcej niż "greenwashing" (...). Przedstawiając się jako bardziej przyjazne środowisku niż są w rzeczywistości, firmy te przyczyniają się do wzrostu obaw klientów. W końcu, nawet przy wysiłku związanym z kompensacją emisji dwutlenku węgla, latanie nadal jest niezwykle szkodliwe dla środowiska.

Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie mniej zrównoważonym wyborom jest przyjęcie bardziej zrównoważonego stylu życia i wspieranie ekologicznych inicjatyw, które wykraczają poza kompensację pojedynczego lotu. Zrównoważony rozwój nie jest grą o sumie zerowej, a im więcej robisz, tym lepiej.

Korzystaj z lokalnego transportu publicznego, jeździj rowerem lub chodź pieszo

Wybieranie zrównoważonych środków transportu nie kończy się wraz z dotarciem do celu. Dlatego zamiast wynajmować samochód, rozważ skorzystanie z transportu publicznego. Nawet poza miastami mogą kursować lokalne autobusy lub busy, którymi można się przemieszczać. Jazda samochodem jest bardziej zrównoważoną opcją, gdy dzielisz przejazd z jak największą liczbą osób, zwłaszcza w przypadku samochodu elektrycznego. Wycieczka drogowa?

A może wybrać się na aktywne wakacje na rowerze lub piesze wędrówki! Oczywiście, najbardziej zrównoważonym sposobem przemieszczania się jest poruszanie się na własnych nogach. Chodzenie pieszo to także fajny sposób na zwiedzanie miast; jest darmowe, zdrowe i świetne dla środowiska. Dodatkowo możesz zobaczyć i doświadczyć części miasta, które w innym wypadku byś przegapił.


Zatrzymaj się w ekologicznych i lokalnych miejscach noclegowych

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wpływem przeciętnego hotelu na środowisko? Pomyśl tylko o tym: ciągłe sprzątanie, gotowanie, klimatyzacja, ogrzewanie, itp. Zużycie wody, energii elektrycznej i gazu w hotelach jest ogromne.

Poszukaj certyfikatu ekologicznego

Sprawdź, jakie wysiłki podejmują lokalne obiekty noclegowe, aby być bardziej przyjaznymi dla środowiska. Możesz również pozwolić innym wykonać całą pracę i wybrać zakwaterowanie z certyfikatem ekologicznym. Certyfikaty takie jak Green Key i LEED w Ameryce Północnej, Green Tourism w UE i Rainforest Alliance Certification w Ameryce Południowej są przydatnymi narzędziami. Istnieją również globalne certyfikaty ekologiczne, takie jak Earth Check, Green Globe i STEP.

Wybierz firmę lokalną

Należy pamiętać nie tylko o wpływie na środowisko, ale również o tym, że zakwaterowanie turystów ma znaczący wpływ na życie mieszkańców. Gdy do danego miejsca przyjeżdża coraz więcej turystów, rynek mieszkaniowy staje się coraz bardziej zatłoczony, a ceny idą w górę. Jakość życia mieszkańców spada, a małe sklepy tracą klientów i muszą być zamykane, gdyż mieszkańcy się od nich oddalają.

Jednym z największych winowajców tego typu pustoszenia miast jest Airbnb. Pierwotny model biznesowy wyglądał na bardzo zrównoważony. Miejscowi mogli wynajmować wolne pokoje turystom, zarabiając w ten sposób dodatkowy dochód i ułatwiając wymianę kulturową. Niestety, wraz z rozkwitem turystyki, coraz więcej przestrzeni życiowej zamieniano na stałe kwatery dla turystów. Jeśli zdecydujesz się na pobyt na Airbnb, wybierz taki, w którym gospodarz mieszka na miejscu. W ten sposób Twoje pieniądze trafiają bezpośrednio do właściciela, a nie do jakiegoś potentata na rynku nieruchomości, a Ty masz okazję do interakcji z miejscowymi, co stanowi bezcenną wymianę kulturową.

Hotele sieciowe nie są dużo lepsze, ponieważ często zatrudniają tylko miejscowych na najniżej płatnych stanowiskach i niewiele z zysków trafia do lokalnej gospodarki. Dlatego zawsze wybieraj hotele, których właścicielami są miejscowi.


Zarezerwuj zrównoważone zajęcia

Być może najbardziej zabawną częścią planowania podróży jest układanie planu. Chcesz zrobić jak najwięcej ciekawych rzeczy i odkryć, jak to tylko możliwe. Ale niestety nie wszystko, co robisz jako turysta, jest również zabawne dla miejscowych.

Wynajmij lokalnego przewodnika

Najlepszym sposobem na poznanie danego miejsca jest spojrzenie oczami miejscowego. Wybierz wycieczkę z lokalnym przewodnikiem, który zna wszystkie tajniki swojego miasta i kraju. Albo zdecyduj się na wymianę kulturową poprzez doświadczenia z Airbnb, takie jak nauka robienia makaronu od prawdziwej włoskiej babci. Poświęć czas na poznanie lokalnej kultury i historii, bo czyż nie to właśnie sprawia, że podróżowanie jest tak wspaniałe?

Skorzystaj z usług firmy typu B-Corp

Jeśli nie jesteś w nastroju do samodzielnego planowania wszystkiego i chcesz wygody zorganizowanej wycieczki, zarezerwuj ją za pośrednictwem certyfikowanej firmy B-Corp. Są to korporacje, które równoważą zysk i cel oraz dążą do pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. Intrepid Travel jest doskonałym przykładem akredytowanego touroperatora typu B-corp.

Zobacz więcej korporacji typu B w branży turystycznej.

Wybierz się na certyfikowaną eko-turystykę

Jeśli zamierzasz brać udział w zajęciach przyrodniczych, upewnij się, że wybierasz wycieczki i zajęcia, które są przyjazne dla środowiska. Za wszelką cenę unikaj turystyki zwierzęcej, w której zwierzęta są wykorzystywane i maltretowane dla rozrywki turystów. Oznacza to, że nie ma mowy o jeździe na słoniach czy robieniu zdjęć z tygrysami.

Zamiast tego wybieraj wycieczki po dzikiej przyrodzie prowadzone przez prawdziwych ekspertów i obrońców przyrody, które posiadają certyfikaty ekologiczne. Dowiesz się o wiele więcej i bezpośrednio skorzystasz na naszej pięknej planecie. oferuje takie wycieczki na całym świecie. Możesz też zrobić coś darmowego, zabawnego i przyjaznego dla środowiska, jak sprzątanie plaży!


Wydawaj swoje pieniądze lokalnie

Podróżowanie ma również ogromny potencjał pozytywnego wpływu. Turystyka generuje mnóstwo pieniędzy, a wiele gospodarek w dużej mierze od niej zależy. Niestety, duża część tych pieniędzy znika w kieszeniach wielkich korporacji i skorumpowanych urzędników państwowych.

Ale jest na to prosty sposób: wydawać lokalnie. Jako turysta masz wybór, aby wspierać lokalne firmy, a nie wielkie korporacje i sieci. Zamiast liczyć na to, że Twoje pieniądze powoli spłyną w dół, inwestujesz bezpośrednio w lokalne firmy.

Jedz w lokalnych restauracjach, rób zakupy w małych lokalnych sklepach, wynajmuj lokalnych przewodników i kierowców. Może nie zawsze jest to tak wygodne lub tanie, ale ma ogromny wpływ. Możesz zdecydować się na wspieranie lokalnych firm, które dostarczają produkty wysokiej jakości, zachowują tradycyjne praktyki i wspierają lokalną społeczność. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm prowadzonych przez kobiety, które dają kobietom często bardzo potrzebną niezależność finansową.

Tak jak dobrze jest wspierać lokalną gospodarkę, rozdawanie pieniędzy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dawanie pieniędzy dzieciom-żebrakom zachęca je do porzucenia szkoły, a pieniądze często są zbierane przez zorganizowane grupy żebracze. Lepiej jest przekazać pieniądze na lokalną organizację charytatywną, która pomaga tym dzieciom i daje im szansę na lepsze życie.

Możesz również polubić: Charities to Support That Help Causes Around the World REKLAMA KONTYNUUJ CZYTANIE PONIŻEJ


Nie marnuj cennych zasobów

Żyjemy na pięknej i obfitej w zasoby naturalne planecie. Ale niestety, te zasoby naturalne nie są nieskończone. Sposób, w jaki żyjemy i podróżujemy, powoduje spalanie paliw kopalnych, zanieczyszczanie wody i powietrza oraz negatywny wpływ na środowisko.

Oczywiście, korporacje i rządy muszą wziąć za to odpowiedzialność. Ale jest wiele rzeczy, które możemy zrobić jako podróżnicy, aby zmniejszyć nasz ślad węglowy. Małe zmiany mogą mieć znaczący wpływ. Magiczna mantra brzmi: redukuj, używaj ponownie, przetwarzaj.

Zmniejsz ilość odpadów plastikowych

Ponad połowa z 300 ton plastiku produkowanego każdego roku to plastik jednorazowego użytku. Pomyśl o plastikowych butelkach na wodę, plastikowych torbach i jednorazowych sztućcach. Cały ten plastik ląduje na wysypiskach śmieci lub, co gorsza, w rzekach lub morzu. Zanieczyszczenie plastikiem to duży problem, zwłaszcza gdy trafia on do naszych oceanów. Szacuje się, że rocznie do morza trafia od 1,15 do 2,41 miliona ton plastiku. Zanieczyszcza on wodę i szkodzi życiu morskiemu. To samo dotyczy plastiku, który trafia na pola, do lasów i na pobocza dróg.

Na szczęście istnieje prosty sposób, aby temu przeciwdziałać: unikaj plastiku jednorazowego użytku. Powiedz "nie" słomkom i plastikowym torbom i wybieraj produkty bez opakowań, wykonane z naturalnych i nadających się do kompostowania materiałów. Dokonaj kilku prostych zamian, aby zamienić swoje zwykłe produkty podróżne na bardziej ekologiczne alternatywy (patrz link poniżej).

Jeśli już musisz coś wyrzucić, staraj się w miarę możliwości poddać to recyklingowi lub pozbyć się tego w prawidłowy sposób. Nie zaśmiecaj! To prosta kwestia szacunku dla środowiska życia innych gości. Jeśli nie rzucasz śmieci na podłogę we własnym domu, dlaczego miałbyś to robić w cudzym?

 

Używaj mniej wszystkiego

Spróbuj ograniczyć ilość odpadów w ogóle. Bądź bardziej świadomy ilości wody i energii, którą zużywasz. Zwłaszcza podczas podróży w regiony, w których panują susze i niedobory. Weź pod uwagę, że Twój 30 minutowy prysznic zmniejsza ilość czystej wody pitnej dostępnej dla kogoś innego. Bądź dobrym gościem, nie biorąc więcej niż potrzebujesz.

Krótsze prysznice, odłączanie urządzeń od prądu i gaszenie świateł po wyjściu to małe zmiany, które z czasem się kumulują. A jako gość hotelowy, możesz uniknąć codziennego kupowania nowej pościeli i ręczników oraz nie nadmuchiwać klimatyzacji, kiedy jesteś poza domem.

Zastosuj dietę (głównie) roślinną

Intensywne rolnictwo stanowi ogromne obciążenie dla środowiska. Zwierzęta hodowlane, a w szczególności krowy, odpowiadają za co najmniej 15% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Obornik pochodzący od zwierząt hodowlanych w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia wody i powietrza. Nie wspominając już o ogromnych ilościach wody i żywności potrzebnych do hodowli bydła.

Do wyprodukowania jednego litra mleka potrzeba około 1020 litrów wody, a do wyprodukowania kilograma białka zwierzęcego potrzeba 100 razy więcej wody niż do wyprodukowania funta białka roślinnego. A zwierzęta muszą jeść. Jedna trzecia wszystkich gruntów ornych na świecie jest wykorzystywana do hodowli bydła i uprawy jego pożywienia. Jest to jedna z głównych przyczyn wylesiania, pustynnienia i wymierania gatunków.

Podczas gdy dzieje się to na lądzie, przełowienie, nielegalne połowy i przyłowy zagrażają morskiej bioróżnorodności. Nawet w przypadku certyfikatów ekologicznych i przyjaznych zwierzętom, zrównoważone rybołówstwo nie jest normą.

Tak więc zmniejszenie ilości spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego natychmiast zmniejsza ślad węglowy - zarówno w domu, jak i podczas podróży. Nie musisz być weganinem, ale włączenie do swojej diety większej ilości dań pochodzenia roślinnego jest dobrym pomysłem. Aplikacje takie jak Happy Cow pokażą Ci, które restauracje serwują wegańskie i wegetariańskie opcje w dowolnym miejscu na świecie.

 

Podsumowanie

Oto kilka głównych sposobów, w jaki możesz zacząć zmieniać swój styl podróżowania, aby był bardziej zrównoważony i miał lepszy wpływ na świat i miejsca, które odwiedzasz. Oczywiście podróżowanie jest niesamowitą rzeczą do zrobienia i chociaż nie powinniśmy przestać podróżować, powinniśmy być bardziej świadomi tego, jak podróżujemy.

 

 

Autor