Designerskie rozwiązania dla małych łazienek

Łazienki w blokach zazwyczaj mierzą zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni. Przy projektowaniu małej łazienki warto skonsultować się z architektami i projektantami wnętrz. Sklepy z wyposażeniem łazienek oferują również bezpłatne usługi projektowe. Poniżej przedstawiliśmy projekty małych łazienek, które przestrzegają zasad ergonomii i zapewniają wszystkie funkcje.

Zaprojektowanie łazienki o odpowiednim kształcie może być trudne. Choć trudniej jest urządzić łazienkę bez kątów prostych, takie wnętrza mogą być funkcjonalne.

Łazienka o nietypowym kształcie i rozmiarze

Koniecznością jest zabudowa na wymiar, która pozwala nam optymalnie zaburzyć każdą szczelinę. Idealne są również symetryczne urządzenia sanitarne. Kluczowe w kształtowaniu cieni jest lustro i oświetlenie. Pomocne jest również zastosowanie jasnych kolorów.

Przy aranżacji małych przestrzeni, zwłaszcza tych bez okien, jednym z najważniejszych pytań jest to, czy sprawdzą się ciemne kolory. W każdej aranżacji można użyć dowolnego koloru. Trzeba to jednak zrobić rozsądnie i z przemyślanym projektem.

Ciemny granat ściany prysznica został rozjaśniony przez dodanie bieli do reszty pomieszczenia. Takie połączenie dobrze współgra z przezroczystym szkłem w kabinie prysznicowej. Wraz z odpływem liniowym tworzy ono złudzenie większej przestrzeni i otwartości. W tym wnętrzu niebanalnie wyglądają uchwyty meblowe i oświetlenie lustra. Nawet w małych pomieszczeniach takie detale są bardzo przydatne.

Wielu projektantów wnętrz wykorzystuje znane techniki projektowania, które mogą stworzyć zaskakujące rezultaty. Są to przede wszystkim złudzenia optyczne.

Lustro, które rozciąga się od sufitu do podłogi, jest idealne do organizacji małych przestrzeni. Daje złudzenie większej przestrzeni i może wizualnie podwoić rozmiar łazienki.

Ważne jest, aby podczas projektowania trudnych wnętrz stosować zasady ergonomii. Ci, którzy mają małe przestrzenie, z pewnością mogą być zaliczeni do tej kategorii. Zależą one od wielkości rodziny, stylu życia i nawyków. Nie musisz rezygnować z czegoś modnego, pięknego czy luksusowego. Sprawdzą się zarówno powierzchnie monochromatyczne, jak i wzorzyste.

Bardzo mała łazienka

Mała łazienka urządzona w modny sposób

Właściciele małych łazienek mogą również skorzystać z wielu ofert rynkowych, które zostały zaprojektowane specjalnie dla tej przestrzeni. Kolekcje te dostępne są u znanych producentów wyposażenia łazienek i ceramiki, co znacznie ułatwia aranżację tej przestrzeni.

Można zastosować nietypowe elementy o wyrazistych kolorach lub kształtach, które będą przyciągać wzrok do progu. Jest to sprytne rozwiązanie. Dzięki temu wszelkie mankamenty wnętrza znikną w tle i mogą nie zostać zauważone.

Poniższa aranżacja pokazuje, że bardzo mała łazienka wcale nie musi być pozbawiona wanny. To świetna wiadomość dla miłośników kąpieli, zwłaszcza że można kombinować, tworząc w łazience wygodną strefę prysznica.

Mała łazienka z wanną

Nawet najmniejsza łazienka może świetnie wyglądać w ciemnych kolorach. W poniższej aranżacji czarna ściana zrównoważona jest białymi powierzchniami i gładką fakturą. Podłoga dodaje ciekawy akcent do dwóch powierzchni. W łazience znajdują się również przycięte na wymiar lustra, które nadają jej głębi.

Autor