15 wskazówek dotyczących podróżowania po świecie w pojedynkę

 

Podróżowanie solo może być świetnym sposobem na rozwój jako osoba, stać się bardziej niezależnym, a także mieć ogromną ilość zabawy. Jeśli podróżowanie solo jest czymś, co planujesz zrobić po raz pierwszy, to są rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem. W tym poście znajdziesz moje wskazówki oparte na moim doświadczeniu w podróżowaniu solo po Azji i Europie, ale nadal mają zastosowanie do miejsc na całym świecie. Oto 15 wskazówek, jak podróżować po świecie solo.

1. Zatrzymaj się w miarę centralnie i w dobrej lokalizacji

Pobyt w centralnej lokalizacji pomaga ci zobaczyć o wiele więcej podczas podróży, a w większości miejsc znajdziesz mnóstwo opcji zakwaterowania, od hoteli, Airbnb i hosteli. Coś, co naprawdę podoba mi się w hostelach, to fakt, że wiele z nich znajduje się w dobrych centralnych lokalizacjach, a mimo to są nadal niedrogie.

Bycie w centralnej lokalizacji podczas podróży solo sprawia, że jest to o wiele bezpieczniejsze, ponieważ możesz łatwo dostać się do i z miejsca zakwaterowania. Jeśli zdecydujesz się na pobyt dość daleko od głównych atrakcji i punktów zainteresowania, to może mieć długie dojazdy, potencjalnie się zgubić, lub może trzeba zapłacić dużo więcej za transport.

2. Sprawdź transfery lotniskowe z wyprzedzeniem

Po przyjeździe drogą lotniczą zawsze zrobić swoje badania na temat tego, jak dostać się z lotniska do miejsca zakwaterowania. Ostatnią rzeczą, którą chcesz po długim locie jest spędzić wieki zastanawiając się, jak dostać się do hotelu lub hostelu. Kilka opcji to:

  • Sprawdź na stronie lotniska, jak dojechać transportem publicznym
  • Korzystanie z taksówek lub Uber
  • Szukanie na forach, takich jak tripadvisor.com, sugestii dotyczących transferu
  • Zorganizowanie czegoś z Twoim zakwaterowaniem

3. Poinformuj przyjaciół i rodzinę o swoim planie podróży

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia podczas podróży solo jest poinformowanie swoich przyjaciół i rodziny o planie podróży. Takie jak miasto, hotel, wycieczka, na którą się wybierasz. Oznacza to, że jeśli kiedykolwiek będą chcieli się z Tobą skontaktować lub stracą z Tobą kontakt, będą mieli dobre miejsce, aby zacząć.

Polecam do tego Google Sheets, a potem wszystko, co musisz zrobić, to utrzymywać plik online na bieżąco i dzielić się nim z przyjaciółmi i rodziną. Wtedy, jeśli kiedykolwiek dokonasz aktualizacji, będzie ona automatycznie widoczna dla tych, z którymi się nią podzieliłeś.

Jeśli nie chcesz używać arkuszy Google, to rozważ przekazanie wszelkich e-maili dotyczących rezerwacji swoim przyjaciołom i rodzinie.

Używanie Arkuszy Google do planowania podróży4

. Sprawdź bezpieczeństwo miejsca docelowego

Zawsze przed wyjazdem sprawdź w Internecie najbardziej aktualne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa. Ja korzystam z gov.uk/foreign-travel-advice, aby sprawdzić oficjalne informacje przed podróżą. Możesz również poszukać w Google informacji na temat bezpieczeństwa w danym miejscu, ale ufaj tylko tym stronom, które wyglądają na legalne.

5. Zatrzymaj się w hostelach, aby nawiązać przyjaźnie

Podczas podróży solo świetnym sposobem na nawiązanie przyjaźni i bardziej społeczne środowisko jest pobyt w hostelu. W ten sposób będziesz prawdopodobnie z wieloma innymi samotnymi podróżnikami, którzy będą bardziej niż szczęśliwi, aby spędzać czas i odkrywać razem z Tobą.

6. Dołącz do wydarzeń społecznych

Jeśli chcesz się dobrze bawić i imprezować podczas podróży, dołącz do wydarzeń towarzyskich. Schroniska są dobre do tego i mogą mieć bar crawls, wycieczki i inne rzeczy dzieje. Możesz również znaleźć inne wydarzenia publiczne, takie jak wycieczki i wyprawy.

7. Nie upijaj się za bardzo

Jeśli wychodzisz do barów i imprezujesz solo lub nawet z grupami z hostelu, to nigdy nie upijaj się za bardzo i upewnij się, że zawsze masz pełną kontrolę. Pomyśl tylko, że gdybyś upił się za bardzo i coś złego by się stało, to mogłoby to zrujnować całą Twoją podróż.

8. Zachowaj szczególną czujność w nocy i kiedy jesteś sam

To rozumie się samo przez się, ale bądźcie bardzo czujni w nocy i unikajcie chodzenia cichymi ulicami i zapuszczania się w nieznane dzielnice. Polecam pobyt w pobliżu miejsc, gdzie można zobaczyć innych turystów, a jeśli jesteś trochę z drogi, a następnie zadzwonić do taksówki, aby dostać się wokół.

9. Upewnij się, że masz lokalne numery taksówek/Uber

Przed przyjazdem do miejsca docelowego zanotuj lokalne numery taksówek lub upewnij się, że masz dostęp do Uber i połączenie z Internetem. To pozwoli Ci znaleźć transport, że o wiele łatwiejsze. Uber nie działa we wszystkich miejscach, ale jest w wielu dużych miastach na całym świecie.

Taxi10

. Zachowaj szczególną ostrożność z cennymi przedmiotami

Podczas podróży w dowolnym miejscu na świecie powinieneś być ostrożny ze swoimi cennymi rzeczami, ale jest to jeszcze ważniejsze, gdy jesteś na własną rękę.

Upewnij się, że przechowujesz swój paszport, wizę i inne ważne dokumenty w bezpiecznym miejscu, np. w szafce z dobrą, mocną kłódką, w odpowiednim sejfie lub nawet w porządnym pasku na pieniądze pod spodniami.

11. Bądź ostrożny wobec zbyt przyjaznych ludzi

Jeśli podróżujesz z drogim sprzętem, takim jak lustrzanka cyfrowa, możesz wydawać się większym celem dla ulicznych przestępców. Powinieneś być bardziej ostrożny wobec ludzi, którzy podchodzą do Ciebie, chcąc zostać Twoim przyjacielem lub mówiąc, że pokażą Ci wspaniałe miejsca do fotografowania.

Jeśli ktoś proponuje, że zrobi Ci zdjęcie, nie dawaj mu swojego aparatu, chyba że czujesz się pewny, że nie ucieknie z nim. Kiedy ja podróżuję i chcę zrobić sobie zdjęcie, zazwyczaj pytam innych turystów, pary lub rodziny.

12. Pobierz mapy offline

Moją ulubioną aplikacją podróżniczą jest Google Maps. Używając tej aplikacji możesz teraz pobrać (na głównych telefonach) mapy offline i nie potrzebujesz połączenia. Oznacza to, że można znaleźć wskazówki, a także oznaczyć swoje zakwaterowanie i inne punkty zainteresowania podróży. To sprawia, że poruszanie się po miejscu docelowym jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze, co jest jeszcze ważniejsze, gdy podróżujesz solo.

13. Nocne pociągi i autobusy

Jeśli podróżujesz po Azji lub nawet Europie, możesz czasem spać w nocnych pociągach i autobusach. Jeśli jest to coś, co będziesz robić w swojej podróży, to zawsze upewnij się, że trzymasz cenne rzeczy, takie jak paszport, portfel, aparat fotograficzny, laptop itp. przy sobie, a nawet zabezpieczone na siedzeniu, aby nikt nie mógł się do nich dostać.

14. Budżet

Szczególnie ważne podczas podróży na własną rękę jest budżet, ponieważ rzeczy mają tendencję do być droższe. Na przykład, gdy podróżujesz z przyjaciółmi, możesz dzielić pokój, dzielić koszty taksówek itp, ale kiedy jesteś sam, musisz płacić za wszystko sam.

Tak więc, aby zaplanować budżet, powinieneś śledzić, ile masz pieniędzy i na jak długo starczy. Powinieneś również starać się oszczędzać, kiedy tylko możesz, np. gotować własne jedzenie, nie zawsze jadać w restauracjach i unikać innych dużych wydatków. Jeśli mimo wszystko zabraknie Ci pieniędzy, musisz upewnić się, że istnieje inny sposób na ich zdobycie, np. mieć zapasowe pieniądze u przyjaciół i rodziny, które mogą Ci przekazać. Albo nawet zapasową kartę kredytową.

15. Weź dodatkowe karty bankowe

I wreszcie, kiedy podróżujesz solo, zawsze miej kilka sposobów na zdobycie pieniędzy, gdyby coś się stało.

Przykładem dla mnie jest sytuacja, kiedy byłem w Wietnamie i zgubiłem portfel podczas robienia zdjęć. Zawierał on zarówno gotówkę, jak i karty bankowe. Byłbym w niezłych tarapatach, ale miałem zapasowe karty bankowe w miejscu zakwaterowania, co uchroniło mnie przed dużym stresem.

Podsumowanie

Podróżowanie po świecie solo jest czymś, co każdy powinien zrobić przynajmniej raz w życiu. Ale zawsze powinieneś być przygotowany i zrobić swoje badania poprzez czytanie postów takich jak ten, jak również czytanie oficjalnych porad na temat miejsca docelowego.

 

Autor