Plusy i minusy podróżowania tylko z bagażem podręcznym

Kiedy podróżujesz samolotem, możesz nadać bagaż do luku bagażowego lub zabrać ze sobą mniejsze torby i walizki do kabiny. Większość przyzwoitych linii lotniczych pozwala na jedną lub dwie sztuki bagażu podręcznego bez dodatkowych opłat, a sposobem na podróżowanie może być zabranie tylko bagażu podręcznego i nie zawracanie sobie głowy dużą torbą rejestrowaną. Podróżowanie w ten sposób ma różne plusy i minusy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

- Zalety podróżowania tylko z bagażem podręcznym -

Taniej

Niektóre loty, takie jak wakacje zorganizowane i loty długodystansowe, domyślnie zawierają bagaż rejestrowany, ale na lotach krótkodystansowych, budżetowych lub niezależnych możesz nie otrzymać żadnego bagażu, chyba że zapłacisz za niego dodatkowo. Może to mieć różną cenę, a czasami bagaż rejestrowany może kosztować tyle samo (lub więcej) niż miejsce na pokładzie samolotu. Jeśli więc zdecydujesz się podróżować tylko z bagażem podręcznym, od razu poczynisz duże oszczędności, a to pomaga, jeśli masz ograniczony budżet.

Lżejszy

Podróżowanie i noszenie dużej torby może być bardzo uciążliwe. Jest to szczególnie prawdziwe w dużych miastach, gdy masz nadzieję, że będziesz korzystać tylko z transportu publicznego na/z lotniska. Na przykład w miastach takich jak Londyn, może się okazać, że nie ma zbyt wielu wind w metrze, więc prawdopodobnie skończysz nosząc swoje torby po schodach.

Szybsza odprawa na lotnisku

Wyobraź sobie, że nie musisz znosić długich kolejek do odprawy bagażowej! Biorąc tylko bagaż podręczny możesz to zrobić. Dzięki temu po przybyciu na lotnisko możesz od razu przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i zrelaksować się przed lotem. Albo, jeśli wolisz, możesz wyruszyć z domu na lotnisko nieco później, bo będziesz mieć o jedną rzecz mniej do zrobienia.

 

Nie musisz odbierać bagażu po wylądowaniu

Oprócz tego, że będziesz szybszy po stronie odlotu, zaoszczędzisz również czas po wylądowaniu, ponieważ nie będziesz musiał czekać na odbiór bagażu. Faktyczne oczekiwanie na odbiór bagażu może być czasami horrendalnie powolne, np. na lotnisku Heathrow w Londynie zajęło ponad 45 minut, zanim mój bagaż dotarł na miejsce.

Czasami linie lotnicze pozwalają na nieograniczoną wagę bagażu

Niektóre linie lotnicze, takie jak easyJet (z zastrzeżeniem zmian) mają fantastyczną politykę bagażu podręcznego i pozwalają na przyzwoity rozmiar torby/walizki, a także nieograniczony limit wagi. easyJet oferuje również loty w całej Europie i jest świetny na krótkie wycieczki city breaks.

Mniejsze ryzyko zaginięcia bagażu

Podróżowanie i oczekiwanie na bagaż, który ma się pojawić, ale tego nie robi, może być niezwykle stresujące i może prawie zrujnować podróż. Oczywiście w przypadku dłuższych podróży, prawdopodobnie będziesz potrzebował dużej torby, ale w przypadku krótszych podróży, zabierając tylko mniejszą torbę do kabiny, będziesz w stanie uniknąć nieszczęścia, jakie może Cię spotkać.

Relaks

Ostatnią zaletą zabierania tylko bagażu podręcznego jest to, że ogólnie rzecz biorąc, jest to o wiele bardziej relaksujące i o jedną rzecz mniej do myślenia podczas podróży.


- Wady podróżowania tylko z bagażem podręcznym

Może być trudniej się spakować

Podróżowanie tylko z małą torbą lub walizką do samolotu ma wiele zalet, ale w przypadku dłuższych podróży, takich jak ponad cztery dni, musiałbyś albo spakować się wyjątkowo ostrożnie, albo rozważyć odprawienie większej torby. Można również rozważyć zabranie małej torby kabinowej i wypranie ubrań podczas podróży.

Trudności, jeśli Twój lot ma limit wagowy

Większość linii lotniczych ma limit wagowy dla bagażu podręcznego, z wyjątkiem easyJet (może ulec zmianie) i być może innych. W przypadku linii lotniczych, które mają ograniczenie wagowe, jest ono często dość niskie, np. 5 kg-10 kg, co oznacza, że ciężkie przedmioty, takie jak lustrzanka, buty i inne przedmioty mogą szybko pochłonąć ten limit. Dobrą techniką może być włożenie kilku ciężkich przedmiotów do kieszeni i noszenie cięższych butów, aby spróbować zrównoważyć ten limit.

Ważne jest również sprawdzenie ograniczeń przed wyjazdem na lotnisko, takich jak maksymalne wymiary bagażu podręcznego, a także czy istnieje limit wagowy. Jeśli tego nie sprawdzisz, możesz narazić się na ryzyko nadmiernych opłat za bagaż na lotnisku.

To może być trudne dla fotografów

Jeśli jesteś fotografem podróżującym i masz dużo sprzętu, może się okazać, że podróżowanie z samym bagażem podręcznym jest uciążliwe. Często będziesz mieć wiele ciężkich i nieporęcznych przedmiotów, takich jak obiektywy i korpusy aparatów, potencjalnie drony, a to zajmuje dużo miejsca w torbie. Jeśli wybierasz się na bardzo krótki wyjazd, np. trzydniowy, to może sobie poradzisz, ale cokolwiek dłuższego może się okazać, że będziesz musiał zabrać ze sobą jeszcze jedną torbę.


Podsumowanie

Podróżowanie tylko z bagażem podręcznym może być świetnym sposobem na podróżowanie, dzięki czemu proces na lotnisku jest łatwiejszy i mniej kłopotliwy. Jest to również bardziej komfortowe dla Ciebie po przybyciu do miejsca docelowego, ponieważ masz mniejszy i lżejszy bagaż, a także nie musisz czekać przy odbiorze bagażu.

Od czasu do czasu niektóre linie lotnicze będą próbowały nadać bagaż podręczny do luku bagażowego (ze względu na przestrzeń), więc zalecamy sprawdzenie polityki linii lotniczych podczas rezerwacji, a także staranie się być na przodzie kolejki, gdy samolot zaczyna wchodzić na pokład.

 

Autor