Porady, jak być bardziej zorganizowanym i mieć bezstresową podróż

 

Wakacje mogą być czasem trochę chaotyczne, pojawiasz się na lotnisku bez informacji o bilecie, zapominasz gdzie jest twój hotel, albo bank może zablokować ci kartę. Poniżej znajdują się proste wskazówki, jak można być bardziej zorganizowanym i sprawić, by podróż przebiegła gładko i bezstresowo.

1. Stwórz listę kontrolną

Lista kontrolna podróży to świetny sposób, aby być bardziej zorganizowanym i pozwala odhaczyć to, co musisz zrobić przed podróżą. Może to być zapewnienie, że masz odpowiedni paszport spakowany, masz wizę, ważne leki, bagaż jest w granicach limitu itp. Więcej wskazówek dotyczących list kontrolnych znajdziesz w moim poście Ważne rzeczy do zrobienia przed podróżą, który zawiera również listę kontrolną do pobrania.

2. Wydrukuj szczegóły lotu i informacje o hotelu lub miej je w swoim telefonie.

Mając wydrukowane lub zapisane w telefonie szczegóły lotu i informacje o hotelu, sprawisz, że początek podróży będzie bardziej płynny. Dzieje się tak dlatego, że oprócz możliwości śledzenia, dokąd zmierzasz, łatwiej będzie poprosić ludzi o pomoc. Na przykład, jeśli nie wiesz, gdzie jest Twój hotel lub nie potrafisz wymówić nazwy ulicy, to mając ją w telefonie lub wydrukowaną, możesz po prostu pokazać ją osobie, która Ci pomaga.

 

3. Pobierz mapy offline

Pobieranie map offline znacznie ułatwia poruszanie się po mieście, a często GPS działa na mapach offline i bez użycia danych. Inną korzyścią jest to, że za pomocą usługi takiej jak Mapy Google można zakładki miejsc zainteresowania, takich jak restauracje, atrakcje itp, a te pojawiają się na mapie telefonu komórkowego.

Miejsca oznaczone gwiazdką w Google Maps Android

4. Poinformuj bank o swojej nieobecności

Podczas podróży za granicę zawsze powinieneś poinformować swój bank o swojej nieobecności. Pozwoli to zaoszczędzić stres i frustrację związaną z próbą wydostania pieniędzy i odrzuceniem karty. Warto też mieć kilka kont bankowych i brać karty do wszystkich z nich. Oznacza to, że jeśli masz problemy z jednym z nich, masz zapasowe rozwiązanie.

Niebieskie i zielone znaki bankomatów

5. Zrób kopie paszportu i ważnych dokumentów

Dobrym pomysłem jest zrobienie kopii paszportu i innych ważnych dokumentów, takich jak wizy. Można je następnie wysłać do siebie pocztą elektroniczną lub umieścić w bezpiecznym miejscu. W przypadku utraty tych dokumentów, będzie o wiele łatwiej uzyskać pomoc w ambasadzie lub za pośrednictwem innych oficjalnych usług.

Paszport i wizy

6. Wydrukuj dokumenty ubezpieczenia podróżnego

W mało prawdopodobnym przypadku, gdy będziesz musiał wystąpić z roszczeniem ubezpieczeniowym, najlepiej jest znać proces i mieć wszystkie potrzebne numery alarmowe. Być może trzeba będzie zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej przed powrotem do domu, aby poinformować ją o problemie lub zapytać o proces zgłaszania roszczenia. Często w przypadku kradzieży potrzebny jest numer zgłoszenia policyjnego, w przeciwnym razie nie będziesz mógł dochodzić roszczeń.

 

7. Zostaw sobie dużo czasu i nie spiesz się

Podczas podróży spróbuj zawsze dać sobie tyle czasu, ile to możliwe. Pozwoli to uniknąć stresu związanego z pośpiechem i potencjalnym brakiem lotów lub innych środków transportu. Polecam dać sobie co najmniej godzinę więcej czasu niż normalnie potrzebujesz, na wypadek opóźnień pociągów lub innych zakłóceń.

Sprawdzanie czasu przed podróżą

8. Zrób kilka badań na temat miejsca docelowego przed podróżą

Uważam, że zrobienie badań na temat miejsca docelowego przed podróżą może zaoszczędzić mnóstwo czasu i pozwolić Ci zobaczyć i zrobić o wiele więcej podczas podróży. Może to obejmować wyszukiwanie restauracji z wyprzedzeniem, atrakcji do zobaczenia, a nawet upewnienie się, że zarezerwowałeś zakwaterowanie w świetnej części miasta. Dzięki tym badaniom można również sprawdzić, jak dostać się na lotnisko i z lotniska, a także jak poruszać się po miejscu docelowym.

 

 

Autor