Jak podróżować więcej, gdy masz pracę na pełen etat

 

Praca w pełnym wymiarze godzin może czasem wydawać się przeszkodą, uniemożliwiającą podróżowanie tak często, jak byśmy chcieli. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możesz wcisnąć więcej wycieczek i podróżować częściej. Oto kilka najlepszych sposobów na to, aby podróżować więcej, gdy masz pracę na pełen etat.

 

Wykorzystaj dni wolne od pracy

Na początek, gdy tylko jest święto państwowe/bankowe, powinieneś wykorzystać je na krótką przerwę lub dłuższą wycieczkę. Wykorzystując dni wolne od pracy jako część swoich planów podróży, w końcu wykorzystasz mniejszą część swojego rocznego urlopu (wakacji). Kraje na całym świecie mają różne święta państwowe, a jeśli jesteś z Wielkiej Brytanii to sprawdź oficjalne daty tutaj.

Wybieraj krótsze podróże, np. 3-4 dniowe

Rozważ krótsze przerwy w ciągu roku, takie jak wzięcie wolnego poniedziałku lub piątku i spędzenie 3-4 dniowego długiego weekendu. Wycieczki typu city break są fantastycznym sposobem na to, aby podróżować więcej, jeśli masz pełnoetatową pracę.

Wybierz się gdzieś lokalnie

Zamiast latać gdzieś daleko, może wybierzesz się gdzieś bliżej domu. Na przykład do pobliskiego parku narodowego, na wybrzeże, w góry, do innego miasta w Twoim kraju lub w inne ciekawe miejsca (oczywiście w zależności od lokalizacji). Łatwo jest myśleć o podróżowaniu tylko jako o wyjeździe za granicę, podczas gdy Twój kraj może być pełen wspaniałych miejsc do odwiedzenia, a nawet ukrytych klejnotów.

REKLAMA KONTYNUUJ CZYTANIE PONIŻEJ

Wykup dodatkowe dni urlopu

Praca na pełen etat często zapewnia określoną liczbę dni urlopu/wypoczynku każdego roku. Może się to znacznie różnić w zależności od kraju, w którym mieszkasz i pracodawcy. Jeśli uważasz, że zasiłek nie jest wystarczający i chcesz więcej podróżować, sprawdź, czy możliwe jest wykupienie dodatkowego urlopu. Często wiąże się to z koniecznością zapłacenia równowartości stawki dziennej za dodatkowe dni. Oznacza to co prawda mniej pieniędzy, ale w rezultacie możesz więcej podróżować i poznawać nowe miejsca (lub po prostu odpocząć).

Wykorzystaj nadgodziny i czas wolny

Nie dotyczy to wszystkich pracodawców, ale czasami możliwe jest uzyskanie czasu w zastępstwie za dodatkowe przepracowane godziny, takie jak nadgodziny. To może być świetny sposób, aby uzyskać dodatkowe dni w ciągu roku, które można wykorzystać na więcej podróży. Jeśli jest to opcja dla Ciebie, to po prostu pamiętaj, aby nie wypalić się i zawsze myśleć o swoim zdrowiu i sanity pierwszy.

Pójdź na urlop naukowy

Rok szabatowy polega na zrobieniu sobie przerwy od pracy, np. na 3-6 miesięcy, czasem nawet na rok, a następnie po upływie uzgodnionego czasu możesz wrócić do swojej pracy. Nie wszystkie firmy oferują taką możliwość i często jest ona dostępna dopiero po przepracowaniu w danej firmie określonej liczby lat. Jeśli jednak Twoja firma oferuje taką możliwość, to rok szabatowy jest doskonałym sposobem na podróżowanie, gdy pracujesz na pełen etat (lub raczej na miłą, długą przerwę).

Zostań dłużej podczas podróży służbowej

Jeśli masz pracę na pełen etat, w której musisz wyjeżdżać w interesach, rozważ przedłużenie swojej podróży, gdy już tam będziesz. Na przykład dodając dzień lub dwa po obu stronach podróży. Prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za dodatkowe dni zakwaterowania, ale większość przyzwoitych firm powinna być zadowolona z dostosowania lotów, aby to zadziałało (ponieważ oni i tak płacą za loty powrotne).

Autor