Tornister czy plecak - co wybrać?

Wiele osób zastanawia się, co kupić swojemu dziecku do szkoły - tornister czy plecak. Zwolennicy tych pierwszych argumentują swój wybór tym, jakoby były one zdrowsze dla kręgosłupa, natomiast ci, którzy zdecydowali się postawić na plecak, uważają, że tornister jest zbyt ciężkim rozwiązaniem. W co w takim razie warto zaopatrzyć swoje dziecko? Dlaczego tornistry szkolne będą dobrym wyborem?

Tornister czy plecak - co wybrać?

Do niedawna uważano, że tornistry szkolne są najlepszym wyborem przez pierwsze kilka lat szkoły - głównie ze względu na ich sztywność, wyprofilowanie i pojemność. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji dziecka i kilku ważnych czynników. Po pierwsze, przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko będzie chodziło do szkoły samo, czy też będzie odprowadzane. Istotny jest także czas noszenia - w niektórych szkołach dzieci nieustannie przenoszą się z jednej klasy do drugiej, podczas gdy w innych są w tej samej sali przez cały dzień.

Wybierając plecak dla pierwszoklasisty, warto sprawdzić, czy posiada on lekko usztywnioną ściankę - powinna przylegać do pleców, zapewniając jednocześnie odpowiednią wentylację. Większość modeli wykonana jest z oddychającej pianki. Coraz więcej produktów na rynku jest również wyposażonych w pasy mostkowe i biodrowe, które pozwalają znacznie odciążyć kręgosłup.

Dlaczego tornister?

Dla kręgosłupa dziecka lepszym wyborem będzie tornister. Odpowiednia konstrukcja jest niezwykle ważna - tył powinien być sztywny i dobrze wyprofilowany. Eksperci uważają, że najlepszy jest klasyczny tornister - szerszy niż wyższy i rozciągający się bardziej wzdłuż ramion, a nie wzdłuż kręgosłupa.

Co ciekawe, w sklepach można znaleźć nie tylko tornistry, ale również plecaki na kółkach. Warto jednak być ostrożnym przy zakupie takich produktów, bowiem nie w każdej szkole są one dozwolone. Głównym argumentem przeciwko takiemu rozwiązaniu jest sposób, w jaki dzieci najczęściej znoszą takie torby po schodach: ciągną je za plecami, zamiast podnieść i przenieść - takie zachowanie może, choć oczywiście nie musi, prowadzić do wypadków.

Tornistry szkolne możesz znaleźć w ofercie sklepu https://nos-to.pl/kategoria-produktu/tornistry/

Tornister szkolny

Czy plecak to dobre rozwiązanie?

Plecaki dla pierwszoklasistów dostępne są w wielu różnych wzorach, kolorach i motywach. Choć niewątpliwie są one jednym z najważniejszych czynników, które warunkują wybór danego plecaka, to jednak równie duże znaczenie ma także ilość przegródek, ich rozmiar, długość szelek, czy możliwość regulacji.

Idealny plecak powinien mieć co najmniej dwie przegrody - jedną na zeszyty, książki, a drugą na kanapki. Świetnie, jeśli w bocznej kieszeni można dodatkowo przenosić butelkę z wodą - zmniejszy to ryzyko zalania książek. Doskonałą sytuacją byłoby także, gdyby dzieci miały możliwość zostawiania części rzeczy w szkolnych szafkach - co dodatkowo pozwoli ochronić ich kręgosłupy przed przekrzywieniem.

Okazuje się, że plecak dla dziecka rekomendowany jest przede wszystkim szczupłym uczniom o drobnej posturze - duży tornister mógłby przytłoczyć pociechę. Z tego powodu kompaktowy plecak powinien w takim przypadku prezentować się o wiele lepiej po założeniu na plecy. Chcąc jednak zdecydować się na takie rozwiązanie, koniecznie należy wybrać taki model, który posiada równie dobre usztywnienie oraz wyprofilowanie co tornister - dzięki temu zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. 

Najważniejsza i tak jest ergonomia

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup plecaka, czy tornistra - do sklepu warto wybrać się z dzieckiem. Dobrze, aby mogło ono przymierzyć kilka różnych modeli i wybrać taki, który dopasowany będzie do jego sylwetki. Dobrze jest stawiać na modele bez elementów plastikowych, które stosunkowo łatwo ulegają zniszczeniu. Znacznie lepiej jest zdecydować się na taki plecak lub tornister, który posiada elementy gumowe lub piankowe - dzięki temu będzie w stanie przetrwać kilka pierwszych lat nauki.

Reasumując - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Waga - dopuszczalna waga tornistra z wypełnieniem nie powinna przekraczać 15% wagi dziecka. Oznacza to bowiem, że maluch ważący 20 kg powinien dźwigać nie więcej niż 2 kg.
  • Wyprofilowanie - dobrej jakości tornistry szkolne powinny mieć profilowany stelaż, usztywnione plecy z odpowiednim systemem wentylacyjnym, a także pasy, które będzie można zapiąć w okolicach bioder.
  • Szerokie szelki - koniecznie regulowane.
  • Lekki materiał - najlepiej nieprzemakalny.
  • Odblaskowe elementy - dzięki nim dziecko będzie widoczne zarówno w drodze do szkoły, jak i z powrotem.
  • Sztywny dół najlepiej z nóżkami - pozwolą one uniknąć deformacji torby oraz zmniejszyć ryzyko powstawania zabrudzeń.

Warto także pamiętać, że to, jaki dziecko będzie miało tornister lub plecak, niewątpliwie wpłynie także na jego pewność siebie. Dobrze, jeśli będzie to model nie tylko dopasowany do potrzeb, ale również atrakcyjny wizualnie.

Autor