9 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na świątecznych zakupach

Zakupy dla dużych rodzin mogą być przystępne. Jak zaoszczędzić na świątecznych zakupach Te pytania powtarzają się jak bumerang dwa razy w roku, przed Bożym Narodzeniem i po Wielkanocy. Te wskazówki pomogą Ci mądrze spędzić święta.

Zaplanuj świąteczne zakupy

Ważne jest, aby mieć plan w miejscu, zanim wydasz. Będziesz w stanie zmieścić świąteczne zakupy w budżecie, jeśli usiądziesz z kartką papieru i spiszesz najważniejsze punkty. Co powinieneś zawrzeć w takim planie

  • Ilość osób obecnych na kolacji wigilijnej i w czasie Świąt Bożego Narodzenia
  • Preferencje kulinarne - Jeśli tylko jedna osoba lubi karpia lepiej wybrać inną rybę niż próbować zadowolić wszystkich gotując kilka wersji tego samego dania.
  • Tradycja - to coś, co warto wziąć pod uwagę. Nie musi to być koniecznie 12 potraw. Nawet jeśli w rodzinie jest tylko kilka osób lub jeśli nie lubią pewnych potraw, dobrym pomysłem jest mniejsza ilość dań.
  • Święta są na pewien okres czasu. Boże Narodzenie to w zasadzie Wigilia plus dwa dodatkowe dni. Wszyscy wiemy, że jemy więcej niż w każdy inny dzień. Jednak każdy ma swoje ograniczenia. Część potraw można zamrozić, ale trzeba będzie wyrzucić warte kilka dni sałatki i ciasta. Czy nie jest to lepsze niż kupowanie ich wszystkich?

Lista zakupów świątecznych

Kluczowym punktem w przygotowaniach do każdej imprezy rodzinnej jest lista. Ważne jest, aby mieć listę i trzymać się jej podczas zakupów, zwłaszcza większych przedmiotów. Jak przygotować niezawodną listę zakupów?

Po pierwsze, nie wpisuj niczego "na oko". Upewnij się, że dokładnie czytasz instrukcje i nie kupuj zbyt wiele. Choć może się wydawać, że kilka dodatkowych drobiazgów nie jest drogie, całkowity koszt dodatkowych wydatków może być dość zaskakujący!

Zanim dodasz kolejną puszkę groszku do swojej listy zakupów, upewnij się, że sprawdzisz, czy w Twoim domu są jakieś. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie szafek kuchennych i spiżarni zanim zaczniesz świąteczne przygotowania. Zapas przetworów może przydać się do wypieków i sałatek, a kilka niedokończonych paczek mąki wystarczy na wiele pierogów.

Zanim umieścisz listę w kieszeni lub torebce, upewnij się, że przeczytasz ją jeszcze raz. Chcesz mieć pewność, że masz wszystko, czego potrzebujesz.

Rób zakupy na spokojnie

Najlepiej zacząć świąteczne zakupy na kilka tygodni przed świętami, aby zaoszczędzić pieniądze. Ceny są jeszcze niskie, a w hipermarketach jest mniej ludzi. Możesz zaplanować sobie dzień zakupów i poświęcić pół soboty na jeżdżenie po sklepach. Unikaj nerwów, czekania w długich kolejkach i podejmowania impulsywnych decyzji.

Nie zabieraj ze sobą dzieci

Dzieci mogą w dużym stopniu wpływać na decyzje zakupowe swoich rodziców. Dlatego najlepiej zostawić swoich doradców w domu. Wytłumacz swojemu maluchowi spokojnie i obiektywnie, że wielogodzinne grzebanie w sklepowych korytarzach nie jest przyjemnym zajęciem. Możesz również zabrać swojego malucha na krótkie zakupy. Razem, ty wybierasz rzeczy które są interesujący on, tak jak bożenarodzeniowe dekoracje lub wakacyjne cukierki. Możesz też przeczytać nasz artykuł o wyborze ozdób świątecznych.

Karty lojalnościowe

Większość sklepów oferuje już szereg korzyści za zapisanie się na karty lojalnościowe. Dzięki nim zaoszczędzisz pieniądze i zapłacisz punktami przed świętami! Możesz je zabrać ze sobą na zakupy lub dodać do aplikacji.

Zakupy świąteczne

Wielopaki

Wielopaki mogą być bardzo korzystne, pod warunkiem, że promocja jest zgodna z prawem. Możesz znaleźć oferty typu "4 za 3". Zanim kupisz czteropak Pepsi, upewnij się, że sprawdzisz cenę jednostkową bez "promocji".

Szukaj promocji

Promocje świąteczne to świetny sposób do wyszukiwania najlepszych ofert, które naprawdę się opłacją. Możesz poświęcić trochę czasu na przejrzenie wszystkich ofert, które Cię interesują. Pomoże Ci to wybrać najlepszy sklep, w którym zrobisz zakupy.

Niektóre produkty mogą być lepiej kupione w innym sklepie, a inne można znaleźć na targu po przeciwnej stronie miasta. Często może to przynieść znaczne oszczędności. Zanim kupisz samochód, powinieneś rozważyć różnice cenowe, a także koszt paliwa i to, ile czasu będziesz jeździć.

Jak zaoszczędzić na prezentach?

Prezenty to często największy wydatek w świątecznym budżecie. Wciąż istnieją możliwości zaoszczędzenia.

  • Bardzo pomocne są te sklepy z prezentami, takie jak ten czy ten. Te sklepy z prezentami oferują propozycje wyjątkowych prezentów w różnych przedziałach cenowych.
  • Zanim złożysz zamówienie online na prezent, skorzystaj z porównywarki cen. Być może znajdziesz go taniej w innym miejscu.
  • Kupowanie prezentów dla wszystkich może być kosztowne, jeśli w okolicach Wigilii jest wiele osób. Lepiej zorganizować (lub wylosować!) prezenty dla wszystkich. Nie jest możliwe, aby wszyscy kupili prezenty dla jednej osoby.
  • Dobrym pomysłem jest też określenie budżetu na prezenty. Łatwiej będzie wybrać odpowiedni przedział cenowy, jeśli założymy, że żaden prezent nie jest droższy niż 30 czy 50 złotych. Nie ma obaw, że kupimy jakiś drobiazg tylko po to, by zostać obdarowanym czymś znacznie droższym.
  • O ile domowe prezenty mogą zajmować dużo czasu i często są bardzo drogie, o tyle można je wykonać w kilka minut. Obdarowani ucieszą się z ekologicznych toreb na zakupy, mydeł z gliceryny czy wełnianych skarpet.

Autor