Jak uzyskać wizę turystyczną

 

Podczas podróży do miejsc na całym świecie często potrzebna jest wiza turystyczna. Wiza to zezwolenie na wjazd do danego kraju i często pozwala na wizytę przez maksymalną liczbę dni. Istnieją również różne rodzaje wiz, np. dla osób chcących zwiedzić kraj lub dla osób chcących podjąć pracę. Poniżej przedstawiamy kroki, jak znaleźć i załatwić wizę turystyczną.

Krok 1: Sprawdź wymagania wstępne

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić podczas planowania i rezerwacji podróży, jest sprawdzenie, jakie są wymagania wstępne. To może się bardzo różnić w zależności od tego, skąd pochodzisz, dokąd się wybierasz i jak długo planujesz odwiedzić. Na przykład, większość narodowości w Europie może podróżować pomiędzy innymi krajami europejskimi bez wizy turystycznej. Nawet w przypadku podróży do niektórych krajów azjatyckich często obowiązuje krótkoterminowy ruch bezwizowy. Może to pozwolić na wizytę trwającą do 30 dni.

Aby sprawdzić, czego potrzebujesz, jeśli jesteś z Wielkiej Brytanii, odwiedź stronę gov.uk/foreign-travel-advice. Jeśli nie jesteś z Wielkiej Brytanii, możesz znaleźć podobną stronę na stronie swojego rządu. Inną opcją jest skorzystanie z witryny takiej jak iVisa.com (patrz poniżej). Serwis ten bezpłatnie poinformuje Cię, czego potrzebujesz (jeśli w ogóle) i często pomoże Ci złożyć wniosek (za opłatą).

Krok 2: Sprawdź czas rozpatrywania wniosków wizowych

Ważną kwestią przed podróżą jest to, jak długo trwa przetwarzanie wizy. Należy sprawdzić te informacje przed rezerwacją lotów, zakwaterowania i innych tego typu rzeczy. Jeśli potrzebujesz wizy, może się okazać, że możesz ubiegać się o wizę elektroniczną przez Internet. Wiza taka może być czasami bardzo szybko przetwarzana, np. kanadyjska wiza eTa, która może zostać zatwierdzona w ciągu kilku minut. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego tak ważne jest, aby to sprawdzić.

Krok 3: Sprawdź swój paszport

Przed złożeniem wniosku o wizę należy sprawdzić swój paszport. Oznacza to sprawdzenie daty ważności i upewnienie się, że masz wystarczająco dużo czasu na to, kiedy planujesz podróż. Często jest to co najmniej 6 miesięcy. Powodem, dla którego należy sprawdzić swój paszport jest to, że często przy ubieganiu się o wizy trzeba będzie wprowadzić numer paszportu. Więc jeśli będziesz potrzebował nowego paszportu na czas podróży, wiza może być ważna tylko dla starego paszportu.

Krok 4: Wypełnij formularz wniosku

Jeśli masz szczęście, będziesz mógł podróżować bez wizy do miejsca docelowego. Oznacza to, że możesz po prostu pojawić się, wypełnić kartę imigracyjną i przekazać ją do kontroli granicznej po przyjeździe. Jeśli potrzebujesz wizy, może to wymagać wypełnienia formularza online, a czasem nawet wersji papierowej, którą będziesz musiał wysłać pocztą lub zanieść do ambasady.

Możesz również skorzystać z usługi takiej jak iVisa.com, która pomoże Ci w wypełnieniu wniosku. Serwisy takie pobierają opłatę za rozpatrzenie wniosku, ale czasami mogą znacznie ułatwić cały proces.

Krok 5: Przygotuj dokumenty, jeśli są wymagane

Jeśli musisz wysłać dokumenty jako część swojej aplikacji lub nawet masz dokumenty, które będą Ci potrzebne po przyjeździe, upewnij się, że masz je przygotowane. Na przykład niektóre kraje wymagają, aby mieć dowód ubezpieczenia, dochodów lub lotów odlotowych. Możesz również potrzebować zdjęcia paszportowego i różnych innych elementów. Podczas sprawdzania wymagań wjazdowych są to wszystko rzeczy, które powinieneś sprawdzić.

Krok 6: Podwójne sprawdzenie i podróż

Ostatnim krokiem przed podróżą jest sprawdzenie dokumentów podróży, a nawet dwukrotne sprawdzenie online, czy wymagania dotyczące wjazdu nie uległy zmianie. To może być mało prawdopodobne, ale może uniknąć wiele stresu, jeśli pozostaniesz zorganizowany. Oznacza to, że po wyjeździe na lotnisko możesz skupić się na cieszeniu się podróżą.

Podsumowanie

Podróżowanie i odwiedzanie nowych miejsc staje się coraz łatwiejsze. W przypadku wielu krajów można teraz ubiegać się o wizę online, a nawet otrzymać wizę elektroniczną. Jest to o wiele przyjemniejszy proces niż konieczność odwiedzania ambasad lub nawet wysyłania paszportu i innych dokumentów. Takie udogodnienie znacznie ułatwia podróżowanie i jest ogromną oszczędnością czasu. Ułatwiając krajom podróżowanie na skalę międzynarodową, jest to również korzystne dla danego kraju, gdyż turystyka przynosi pieniądze do kraju i pomaga w tworzeniu miejsc pracy.

 

 

Autor