20 najważniejszych wskazówek dotyczących mądrego podróżowania

 

Niezależnie od tego, czy planujesz swoją pierwszą podróż, czy po prostu chcesz uzyskać kilka dodatkowych wskazówek dotyczących podróży, czytaj dalej. Oto 20 najlepszych wskazówek, które powinny pomóc Ci podróżować lepiej i mądrzej.

1. Spakuj niezbędne rzeczy i przedmioty wartościowe do bagażu podręcznego/kabinowego

Czasami bagaż może zaginąć. Zdarzyło mi się to już wcześniej, co spowodowało, że nie miałem swojego głównego bagażu przez kilka dni, dopóki nie został znaleziony i dostarczony. Na wypadek, gdyby to się Tobie przytrafiło, mądrą rzeczą jest posiadanie kilku zmian ubrań, bielizny, szczoteczki do zębów, pasty do zębów i innych niezbędnych rzeczy w bagażu podręcznym. Spakuj również wszystko inne, bez czego nie możesz się obyć, np. aparat fotograficzny, prostownicę do włosów itp.

2. Zainwestuj w dobrej jakości ubezpieczenie

Posiadanie niezawodnego i dobrej jakości ubezpieczenia jest niezwykle ważne podczas podróży! Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest mieć problem i nie mieć żadnej ochrony, lub ochrona, która nie zapewnia wszystkiego, czego potrzebujesz. Na przykład, jeśli wybierasz się na aktywne wakacje, powinieneś upewnić się, że masz ubezpieczenie od sportów zimowych, a jeśli zabierasz ze sobą drogie przedmioty, powinieneś sprawdzić, ile Twoja polisa ubezpieczeniowa pokryje w przypadku utraty lub kradzieży. Wielu blogerów sugeruje ubezpieczenie WorldNomads, ale jest to prawdopodobne, ponieważ otrzymują prowizję, jeśli z nimi pojedziesz. Zamiast tego polecam zbadanie dostawców ubezpieczeń w Twoim kraju. Często szukam na renomowanych stronach, takich jak moneysupermarket.com, kiedy robię moje badania.

3. Poinformuj bank o swojej podróży

Przed podróżą ważne jest, aby poinformować bank o swojej podróży, lub upewnić się, że karty bankowe są odblokowane do pracy za granicą. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz do kraju rozwijającego się lub kraju, który jest bardzo daleko od kraju swojego banku. Aby powiadomić bank o tym fakcie, wystarczy wysłać prostą wiadomość za pośrednictwem bankowości internetowej. Możesz też rozważyć bank internetowy oparty na aplikacji, taki jak Monzo, który zapewnia darmowe transakcje za granicą, a także wypłaty (do określonej kwoty).

4. Oznacz miejsca gwiazdą i pobierz mapy offline

Offline Google Maps jest jednym z moich ulubionych aplikacji turystycznych i sprawia, że moje życie jest o wiele łatwiejsze, gdy podróżuję. Wystarczy przejść do aplikacji Google Maps App na telefonie, a następnie pobrać region. Wtedy nawet bez połączenia z internetem będziesz miał mapę, która pomoże Ci się poruszać. Nie można jednak wykonywać szczegółowych zapytań wyszukiwania bez połączenia. Przed podróżą warto również zapisać interesujące miejsca, takie jak atrakcje i restauracje, ponieważ mogą one pojawić się na mapie offline.

Pobierz Android | IOS

Mapy offline5

. Zrób skan ważnych dokumentów

Zgubienie paszportu może być jedną z najbardziej stresujących rzeczy, które mogą się zdarzyć podczas podróży. Stracisz cenny czas, możesz potencjalnie przegapić loty i może być zmuszony wydać dość dużo na paszport awaryjny w ambasadzie.

Nadal będziesz mieć problemy i niedogodności, jeśli stracisz paszport, ale mając cyfrową kopię dostępną online, takich jak w e-mailu, lub w Google Drive, powinieneś znaleźć to trochę łatwiejsze w ambasadzie, aby uzyskać wszystko posortowane. Warto również zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne, które obejmuje ochronę przed utratą paszportu.

Jak również posiadanie kopii paszportu upewnij się, że masz cyfrowe kopie dokumentów ubezpieczeniowych, ważnych numerów telefonów i wszystkiego innego, co może być potrzebne w nagłych wypadkach podczas podróży.

6. Zapisz się na listę mailową swoich ulubionych serwisów podróżniczych

Zapisanie się na listy mailingowe linii lotniczych, firm autobusowych i innych powiązanych usług jest dobrym sposobem, aby usłyszeć pierwszy z najnowszych ofert podróży. Czasami dzięki temu można uzyskać niesamowite oferty i być w stanie podróżować więcej. Przykładem dla mnie jest FlixBus, kiedy podróżowałem z Wiednia do Berlina za jedyne 9,99 € w każdą stronę dzięki promocyjnym cenom biletów.

7. Sprawdź trasę transferu z lotniska

Przed podróżą zawsze sprawdź, jak najlepiej dostać się z lotniska do hotelu/zakwaterowania. W ten sposób będziesz w stanie przybyć i wydostać się z lotniska o wiele szybciej i taniej. Dobrym źródłem jest albo spojrzeć na przewodniki miejskie, odwiedzić stronę internetową lotniska, lub po prostu szukać w Google dla sugestii.

8. Jeśli podróżujesz na dłużej, to zrób kopię zapasową swoich zdjęć.

Większość ludzi uwielbia robić zdjęcia podczas podróży. Ale czasami twój aparat może zostać zgubiony, skradziony lub możesz stracić swoje zdjęcia w inny sposób. Jeśli wybierasz się w długą podróż, np. powyżej dwóch tygodni, to polecam tworzenie kopii zapasowych zdjęć podczas podróży.

9. Załóż pasek do bagażu na bagaż

Posiadanie taśmy

bagażowej na bagażu pomaga na kilka sposobów. Po pierwsze pomoże Ci zauważyć Twój bagaż, gdy przybędzie on do miejsca odbioru bagażu, pomoże także zapobiec przypadkowemu zabraniu go przez kogoś innego, a wreszcie, jeśli zamek błyskawiczny miałby się zepsuć, pomoże utrzymać walizkę razem i miejmy nadzieję zapobiec zgubieniu przedmiotów. Zdarzyło mi się to podczas ostatniej podróży i nic nie straciłem dzięki paskowi do bagażu.

10. Użyj wagi bagażowej

Kolejnym przydatnym gadżetem jest

posiadanie wagi bagażowej. Dzięki niej upewnisz się, że Twój bagaż mieści się w przyznanym limicie przed podróżą, a także będziesz mógł sprawdzić, czy po powrocie nie przekroczyłeś limitu bagażu (jeśli kupujesz różne rzeczy).

Przed posiadaniem wagi bagażowej raz musiałem wyrzucić przedmioty z mojej walizki, ponieważ mój bagaż został przekroczony, a ja nie mogłem zwiększyć limitu, ponieważ byłem już na maksymalnym poziomie (32 kg). Było to jednak wtedy, gdy przeprowadzałem się do innego kraju, dlatego miałem ze sobą tak dużo rzeczy.

11. Podróżuj poza sezonem

Podróżowanie poza sezonem to świetny sposób, aby uzyskać tańsze loty, zakwaterowanie i znaleźć fantastyczne oferty pakietowe. Może to również zapewnić Ci spokojniejszą plażę i basen, lub zapobiec ciągłemu tkwieniu za tłumami.

12. Zbadaj najlepszy sposób płacenia za rzeczy

Przed podróżą zbadaj, w jaki sposób najlepiej płacić za rzeczy. W niektórych miejscach nie ma wielu bankomatów, więc najlepiej zabrać ze sobą gotówkę. Niektóre miejsca akceptują tylko gotówkę, co oznacza, że będziesz musiał ciągle pobierać pieniądze, co może spowodować wiele opłat za korzystanie z bankomatów. Jeśli zdecydujesz się płacić kartą, może to być również kosztowne z powodu opłat za jej używanie, a także kursów wymiany walut. Czasami możesz być w stanie uzyskać specjalne karty, które mają niskie opłaty lub nie mają żadnych opłat.

13. Przestrzegaj lokalnego prawa i zasad

W niektórych miejscach i atrakcjach mogą obowiązywać takie zasady jak zakaz fotografowania. Na przykład w Wielkim Pałacu w Bangkoku nie wolno robić zdjęć Szmaragdowego Buddy, a w Watykanie nie wolno robić zdjęć w Kaplicy Sykstyńskiej. Nie ma zbyt wielu miejsc z takimi zasadami, ale kiedy zobaczysz znaki, powinieneś szanować i przestrzegać zasad, ponieważ nie chcesz nie szanować miejscowych lub potencjalnie zostać aresztowany za poważne problemy.

14. Pamiętaj, aby mieć przy sobie butelkę wody

To może być łatwe do odwodnienia podczas podróży, jak można być z odkrywania przez długi czas i po prostu zapomnieć do picia. Sprytnym sposobem, aby tego uniknąć, jest zabranie ze sobą butelki i napełnienie jej wodą pitną, albo z hotelu, z butelek w supermarkecie, albo nawet zabranie ze sobą antybakteryjnej butelki z filtrem, takiej jak LifeStraw Go Water Bottle

poniżej.

15. Weź antybakteryjny środek odkażający lub chusteczki

Niektóre miejsca docelowe mogą nie być najczystsze. Posiadanie antybakteryjnego środka do dezynfekcji rąk lub wilgotnych chusteczek to sprytny sposób na zapewnienie, że możesz oczyścić ręce przed jedzeniem. Są one dość tanie do kupienia w większości sklepów spożywczych lub aptekach.

16. Spróbuj lokalnej kuchni (jedzenie i napoje)

Podczas podróży, jeśli to możliwe, spróbuj lokalnych potraw i napojów. To może sprawić, że Twoja podróż będzie bardzo przyjemna i pomoże Ci stać się bardziej kulturalnym. Być może odkryjesz też potrawę, która stanie się Twoją ulubioną, a po powrocie będziesz mógł ją nawet przyrządzić w domu.

17. Wyszukiwanie atrakcji i restauracji z wyprzedzeniem

Nie każdy lubi badać z wyprzedzeniem, jednak jeśli Twoja podróż jest krótka, np. city break lub tygodniowa wycieczka, możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu robiąc badania przed wyjazdem. Najlepszym sposobem na znalezienie rzeczy do zrobienia jest szukanie na blogach (takich jak ten), oficjalnych stronach turystycznych lub korzystanie z przewodników. Jeśli chodzi o propozycje restauracji, często korzystam z tripadviser.com, gdzie można przeczytać opinie poprzednich klientów.

18. Sprawdź porady dla podróżnych

Przed wyjazdem gdziekolwiek powinieneś zawsze sprawdzić porady dla podróżnych, aby upewnić się, że miejsce docelowe jest bezpieczne i nie przechodzi przez kryzys, taki jak duży protest, wojna lub inne kwestie bezpieczeństwa narodowego. Należy również pamiętać, że niektóre polisy ubezpieczeniowe mogą zostać unieważnione, jeśli wybierzesz się w miejsce o podwyższonym ryzyku. Ja zawsze przed podróżą szukam oficjalnych i wiarygodnych porad na stronie gov.uk/foreign-travel-advice.

19. Weź apteczkę podróżną

Apteczka zawsze się przyda i nie musi zawierać tylko bandaży i plastrów. Zamiast tego wypełnij ją innymi przydatnymi lekarstwami, takimi jak paracetamol, tabletki na biegunkę, środki przeciw chorobie, elektrolity itp. Jest to coś, czego żałuję, że nie zabrałem podczas podróży po Indiach, kiedy zachorowałem z powodu upału i odwodnienia.

 

20. Podziel się swoim planem podróży z przyjaciółmi i rodziną

Kiedy podróżujesz, upewnij się, że dajesz znać swoim przyjaciołom i rodzinie, gdzie jesteś. Jeśli masz skomplikowany plan podróży i podróżujesz do wielu miejsc, użyj Google Docs, aby zapisać swój plan podróży, a następnie podziel się plikiem z najbliższymi przyjaciółmi i rodziną. Możesz też wysyłać im regularne aktualizacje pocztą elektroniczną i przekazywać swoje rezerwacje.

 

Autor